Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Güzel Ezan Okuma Yarışmasında Kıyasıya Rekabet

Kepez Belediyesi’nin İlçe Milli

Kepez Belediyesi’nin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kepez Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlediği “Ezan’ı Muhammed-i’yi Güzel Okuyorum ve Sesimi Kur’an-ı Kerim’le Güzelleştiriyorum” yarışmasının 3’ncüsü Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepez İlçe Müftülüğü ve Kepez Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada öğrenciler Kur’an-ı Kerim’i ve Ezan’ı Muhammed-i’ en güzel şekilde okuyabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Yarışmanın Jüri Başkanlığını Kepez Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yazıcı yaparken, Ali Akbulut, Hasan Dinç, Serkan Kuran ve Mustafa Gümüşkaynak jürideki diğer isimleri oluşturdu. Yarışma, 24 Mart 2017  tarihinde yapılan ve Kepez İlçesi’ndeki okullarda okuyan öğrencilerin katıldığı yarı finalde adını finale yazdıran ortaokul düzeyinde 10, lise düzeyinde ise 11 öğrenci arasında Kur’an ve Ezan okuma kategorisi şeklinde gerçekleştirildi.

Ortaokul öğrencileri arasında 24 Mart tarihinde gerçekleştirilen yarı finalde Kur’an okuma dalında Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan İsmail Çalışkan birinci, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ebu Sait Yeşiltaş ikinci, Gülgün Nihat Ömür İmam Hatip Ortaokulu’ndan  Selman Rıza Yılmaz üçüncü, Fatma Nur Çelik İmam Hatip Ortaokulu’ndan Resül Akbal dördüncü ve Varsak İmam Hatip Ortaokulu’ndan Emir Göl beşinci olarak adını finale yazdırmıştı.

 

Yarışma sonunda dereceye giren öğrencilerin isimleri ve okullar belirlendi. Sonuçlara göre ortaokul seviyesi Kur’an okumada yarı finaldeki sıralama değişmedi ve Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan İsmail Çalışkan birinci, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ebu Sait Yeşiltaş ikinci, Gülgün Nihat Ömür İmam Hatip Ortaokulu’ndan  Selman Rıza Yılmaz üçüncü oldu.
Ortaokul seviyesi Ezan okumada, Kepez İmam Hatip Ortaokulu’ndan Talha Batuhan Gale birinci, Göçerler Ortaokulu’ndan Samed Atasay ikinci, Nebi Güney İmam Hatip Ortaokulu’ndan Mehmet Ali Yiğit üçüncü oldu.

Lise seviyesi Ezan okumada ise, Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammed Furkan Eroğlu birinci, Özel Envar Fen Lisesi’nden Osman Özer ikinci, Hacı Ekrem Şerife Yazaroğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Selim Hakverir ise üçüncü olarak ödül aldı. Lise seviyesi Kur’an okumada ise, Kepez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Doğukan Yegin birinci, Özel Envar Fen Lisesi’nden Ahmet Selim Uyanık ikinci, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Ahmet Atmaca üçüncü olarak dereceye girdi.

 

Dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Yarışmada birinci olan öğrenciler Laptop (Dizüstü bilgisayar) kazanırken, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ise tablet bilgisayar hediye edildi. Dördüncü ve beşinci olan öğrencilere de mansiyon ödülü olarak Kur’an-ı Kerim verilirken, jüri üyelerine de katkılarından dolayı Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

 

Ulusal hale getiriliyor

Kepez Belediyesi ve Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu  yıl 3.sü düzenlenen yarışmada, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural, ilerleyen dönemlerde yarışmanın Milli Eğitim Bakanlığı’na devredileceğini müjdeledi. Yarışmanın çok beğenildiğini ve bundan sonra Bakanlık tarafından Türkiye genelinde düzenleneceğini belirten Vural, “Bakanlığımız, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı bu yarışmayı yerinde bulmuş ve Türkiye geneline dönüştürmüştür. Bu yüzden hayırda çığır açtığımız için emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

İlerleyen yıllarda en güzel Ezan okuyan Müezzinlerin Kepez’den çıkması hedefiyle yarışmayı başlattıklarını belirten Vural, “Türkiye geneli bir yarışmaya çevrildiği için artık bizim çocuklarımız ülke genelindeki rakipleriyle yarışacaklar. Bundan sonraki süreçte, Kepez’den beklediğimiz sesleri işiteceğimize eminim.” diye konuştu.

Yarışmanın düzenlenmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Jüri Başkanı Mehmet Yazıcı, “Bu etkinlik, bizim milli ve manevi değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, bu tür organizasyonlara her türlü maddi ve manevi desteği veriyor. Bizleri de yönlendiriyor. Burada emek veren öğretmenlere, idarecilere, velilere, çocuklarımıza ve organizasyonu düzenleyen kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Başkan Tütüncü de yarışmaya katılan tüm öğrencilere tebriklerini ileterek, ilerleyen yıllarda ulusal alanda devam edecek yarışmanın Kepez’den ülkeye açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.