Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Antalya Karadere’de 4 Bin 130 Dekar Zirai Araziye Su Verildi

DSİ Antalya iline yaptığı

DSİ Antalya iline yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ülkemizin sebze ve meyve ambarı olan Antalya’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi su yapılarıdır.

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;’’Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Antalya ilinin de nasibini aldığını belirterek,

Akdeniz Gelişim Projesi (AKDENİZGEP) kapsamında bulunan Antalya ilimizde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 3,1 milyon kişiye ilave içmesuyu temin edilmesi, 676.200 dekar zirai alanın sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 756.000.000 TL gelir artışı, 152 adet yerleşim yerinin ve 335.000 dekar arazinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurulu gücünün 248,72 MW’a   çıkarılması ve 923,6 milyon kWh yıllık hidroelektrik enerjisi üretimi hedeflenmektedir. ’dedi.

 

Antalya Karadere Barajı

 

‘’4 bin 130 Dekar Zirai Araziye Su Verildi’’

DSİ Genel Müdürü Acu;’’Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan Antalya Geyikbayırı Karadere Barajı ve Sulaması kapsamında 4 Bin 130 dekar zirai araziye su verilmeye başlandığını belirterek, Antalya Anadolu’nun en bereketli coğrafyası,  tarihi boyunca kültürün, mimarinin ve sanatın merkezi olmuştur. Antalya’yı Dünya Turizminin gözde illerinden birisi olmasının yanında bir tarım şehridir. Antalya ülkemiz ile birlikte ve birçok ülkenin de adeta meyve ve sebze ambarıdır.

 

‘’Bölgeyi Sulama ile Kalkındırıyoruz’’

DSİ olarak Turizmin yanında tarımında yaygın olduğu bu coğrafyada kalkınmanın sulama ile olduğunu biliyor, sulu tarımın da modern sistemler kullanılarak yapıldığında son derece verimli neticeler verdiğini görüyoruz. Bunun için bir tarım şehri olan Antalya’da Göl Su projeleri ile zirai üretimi artırarak çiftçimize büyük kazanç sağlamayı, Antalya’da Sulanmadık toprak bırakmayarak topraklarımızı daha verimli hale getirmek için gayretli bir çalışma içerisindeyiz. ‘’dedi.

 

‘’Milli Ekonomiye Yıllık 6 208 000 TL Katkı Sağlanacak’’

Genel Müdür Acu;’’Tamamlanarak münbit toprakları sulamaya başlayan Geyikbayırı Karadere Barajımız Antalya İli Doyran beldesinin 22 km kuzey batısında yer almakta olup, rezervuar ve sulama alanı Sinandeğirmenleri mevkiindedir. Karadere Barajı aynı zamanda yangın söndürme amacına yönelik de hizmet vereceğini belirten Acu;’’Bu projenin tamamlanması ile 2017 yılı birim fiyatları ile 1 503,00 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 6 208 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; ‘’Son olarak, ‘Bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.