Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

6. Sınıf Öğrencileri ‘Tabelalarda Türkçe Kullanım Oranını’ Araştırdı

Öğrencileri araştırmaya sevk etmek

Öğrencileri araştırmaya sevk etmek ve yaptıkları araştırmalar neticesinde tespit ettikleri sorunlara çözüm üretebilmeleri konusunda tecrübe kazanmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen fuarda 25 civarında proje yer aldı.

 

Özel Haber: Mustafa YILMAZ – Haber Birikim

 

TÜRKÇE TABELA KULLANIMINDA KORKUTAN RAKAMLAR

Fuarda sergilenen projeler içerisinde en ilgi çekenlerinden bir tanesi olan Gülnur KISA danışmanlığında 6.Sınıf Öğrencileri Aleyna KARA, Azra DURSUN ve Fatma Sıla KÜÇÜK ‘ün hazırladığı “Yabancılaşan Türkçe” adlı proje oldu.

 

Antalya, Kapalı Yol ve Işıklar çevresindeki mağaza isimlerinde kullanılan yabancı sözcüklerin hangi dillerde kullanıldıkları, en çok hangi dilde mağaza isimlerinin tercih edildiğini araştırmak amacıyla yapılan çalışmada elde edilen sonuç “Tabelalarda Türkçe” kullanımının geldiği içler acısı durumu belgeler nitelikteydi.

Antalya’nın en işlek noktalarından olan Kapalı yol ve Işıklar Caddesi üzerinde yapılan araştırma neticesinde iş yerlerinde kullanılan tabelalarda en çok İngilizce kelimelerin tercih edildiği gözlenirken, TÜRKÇE isim kullanma oranının %15 civarında kalması dikkat çekti.

ENGELLERİN FARKINDA OLAN BİR NESİL YETİŞİYOR

Fuar içerisinde katılımcılardan en çok takdir toplayan projelerden bir tanesi de “Park ettirmeyen Kaldırım” adlı çalışma oldu.  Görme engelliler için kaldırımlar üzerinde oluşturulan özel yollar üzerine park edilen araçları uyarmayı planlayan proje sıkça karşılaştığımız bu sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

 

OYUN OYNARKEN TRAFİK EĞİTİMİ

Fuarda yoğun ilgi gören bir diğer proje ise, “Oyunla Trafik Kurallarını Öğreniyorum” adlı çalışma oldu. Okulun bünyesinde bulunan Ana Sınıfı öğrencilerinin yoğun ilgisini çeken proje, trafik lambaları ve yaya geçidinin bulunduğu bir oyun parkuruyla miniklere Trafik kurallarını eğlenerek öğretmeyi amaçlıyor.

 

Diğer Projelerin görsellerine ulaşmak için BURAYI TIKLAYINIZ