Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

AKBB’den Burdur’a Hizmet Gezisi

Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı

Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı (AKBB) Hakan Tütüncü,bölge ekonomisinin kalkınması için nelerin yapılabileceğini istişare etmek amacıyla Burdur’daki ilçe belediyelerini kapsayan 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

AKBB’nin, Başkan Hakan Tütüncü döneminde başlatılan bölge istişare toplantılarının 3.turu Burdur bölgesiyle başladı. Farklı bir belediyenin ev sahipliğindeki gerçekleştirilen Burdur Bölge İstişare Toplantısı’nın 3.süne Ağlasun Belediyesi ev sahipliği yaptı.
Kepez Belediye Başkanı ve AKBB Başkanı Hakan Tütüncü, istişare toplantısı kapsamında Burdur bölgesine 2 gün süren bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bölge ekonomisin gelişmesi için belediye başkanlarıyla tecrübe paylaşımında bulunan Başkan Tütüncü, Sagalassos antik kentinde, Salda Gölü’nde, Salda Kayak Merkezi’nde ve Asarcık Mesire Alanı’nda da incelemelerde bulundu.
Tütüncü’ye ziyaretlerinde Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile AKBB Genel Sekreteri Hüseyin İnce eşlik etti

Sagalassos’u gezdi 
Tütüncü, ilk olarak  Burdur Belediye Başkanı  Ali Orkun Ercengiz ve ilçe belediye başkanlarıyla  istişare toplantısına ev sahipliği yapan Ağlasun Belediye Başkanı  Aydın Kaplan’ı makamında ziyaret etti. Tütüncü ve beraberindekiler ziyaretin ardından bölge için önemli bir tarihi değer olan Sagalassos antik kentini gezdi. Tütüncü ve AKBB heyeti, geziden sonra Sagalassos Lodge ve Spa Otel’de düzenlenen Burdur Bölge İstişare Toplantısı’na katıldılar.

Sagalassos’un turizmdeki payı artacak
Toplantının açılış konuşmasına yapan Ağlasun Belediye Başkanı Aydın Kaplan, şunları söyledi: “Torosların eteğinde 4 bin nüfuslu küçük bir ilçeyiz. Önemli gelir kaynağımız tarım ve hayvancılıktır. Turizmden fazla miktarda yararlanamıyoruz.  Sagalassos antik kentinde 20 yıldır devam eden bir kazı çalışması var.  Sagalassos değerini turizmde ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.  İlçemizde 1500’e yakın Antalyalının yazlıkçı olarak kalması da Ağlasun’a önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. İstişare toplantısını ilçemizde düzenlemesinden ve Sagalassos’un tanıtımına katkı vermesinden dolayı Başkan Tütüncü’ye ve heyetine teşekkür ederim.”

“AKBB artık bir tabela kurumu değil”
Başkanı Hakan Tütüncü konuşmasında  AKBB’nin son 3 yılda  önemli buluşmalara ev sahipliği yapan  bir kurum haline geldiğine dikkat çekerek,  “Son 3 yılda Burdur’da  istişare toplantısı düzenliyor olmamız bunun en önemli göstergelerinden birisidir. Artık AKBB bir tabela kurumu olmanın ötesine geçmiş, birlik üyesi belediyelerin problemlerini kendi aralarında müzakere ettikleri çok önemli bir kurum haline gelmiştir.” dedi.
AKBB’nin, genel kurulunu geçtiğimiz Mayıs ayında yapıldığını anımsatan Tütüncü, “Yeni dönemdeki görev dağılımlarımızı gerçekleştirdik. Önümüzdeki 3 yıllık zaman, AKBB’yi daha da ileriye taşıyacağımız bir dönem olacak. Kalıcı eserlerle, güçlenen ilişkilerle AKBB’nin, sesini, sözünü her yerde duyurmaya gayret edeceğiz.” açıklamasını yaptı.
Tütüncü, bölge istişare toplantılarının, belediye başkanlarının samimi bir ortamda  çalışmalarını değerlendirmeleri ve ilişkilerinin güçlendirilmesi bakımından da  özel bir anlam ifada ettiğini söyledi.

Tütüncü Sagalassos’a hayran kaldı
Başkan Hakan Tütüncü,  konuşmasında Sagalassos antik kentiyle ilgili izlenimlerini de şu şekilde anlattı: “Ağlasun Belediye Başkanımız Aydın Kaplan, bizleri çok güzel bir şekilde ağırladılar. Şahsım ve heyetim adına kendisine teşekkür ederim. Ziyaretimizde Sagalassos gibi çok önemli bir değeri görme imkanımız oldu. Yaptığımız gezi ile antik kentin değerini, Ağlasun için önemini gördüm. Sagalassos, benim şu ana kadar görmüş olduğum antik kentler içerisinde  en güzeli oldu. Bu antik şehrin, merkezi idarenin desteği ve yerel yönetimlerimizin ortaya koyacağı vizyonla bölgeyi kalkındıran, geliştiren bir unsur haline dönüşmesini temenni ediyorum. Bu ziyaretimizle belediyemize vermiş olduğumuz desteği hissettirmek istedik. Şahsım ve AKBB olarak her zaman Ağlasun Belediyesi’nin yanındayız.”

Belediyeden örnek çalışma
Tütüncü, toplantının yapıldığı otelin, belediyenin yap-işlet modeli ile özel bir şirkete verdiği bir işletme olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: “Nezih ve konforu oldukça yüksek olan bir otelde toplantımızı yaptık. Böylesi yerler yapılmalı ki Sagalassos’a gelenler ilçenin ekonomisine katkı versinler. Eğer bir derdiniz varsa, eğer bir kavganız varsa, eğer hizmet üretmeye niyetliyseniz o zaman engelleri geçerek yolunuza devam ediyor ve güzel eserleri ortaya çıkarıyorsunuz.  Eğer  derdiniz iyi şeyler yapmak olursa engeller, bizi bağlayan değil, bizi başarıya motive eden unsurlar olur.”

8 ayda 36 etkinlik
AKBB’nin son 8 ayda 36 ayrı etkinlik düzenlediğine işaret eden Başkan Hakan Tütüncü,” Birlik üyesi belediyelerimizin menfaatlerini ön plana çıkarmaya, belediyelerimizin menfaatlerini savunmaya devam edeceğiz. Dinamik bir belediyeler birliğiyiz. Güzel işler yapmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

ATV motor kullandı
Tütüncü ve AKBB heyeti, istişare toplantısının tamamlanmasından sonra Burdur Kemer Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkan Durmuş Erdem’den çalışmaları ve ilçe hakkında bilgi alan Tütüncü,  Ağarcık Mesire Alanı’nda incelemelerde bulundu. burada  ATV motorla kısa bir sürüş yapan Başkan Tütüncü, günün son ziyaretinde Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’le bir araya geldi.

Salda Gölü’nü gezdi
İlçede bir otelde konaklayan Tütüncü ve beraberindeki heyet,  2.gün Başkan Nuri Özbek’in rehberliğinde Salda Gölü’nü ve Salda Kayak Merkezi’ni  gezdi.  Salda Gölü’nün doğallığına hayran kalan Tütüncü, turizm merkezi Maldivler’e benzetilen Salda Gölü’nün turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalara birlik olarak destek vereceklerinin altını çizdi.