Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Antalya Geyikbayırı Karadere Barajı Tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Murat

DSİ Genel Müdürü Murat Acu Antalya ilinde tarımda ki gelişmenin en önemli kaynağının sulama olduğunu belirterek, verim arttırıcı bir unsur olan sulama, modern girdilerin daha yoğun kullanımına olanak verirken, aynı zamanda, ürün çeşitlendirmesi ve yılda birkaç kez ürün almayı olanaklı kılması ile de bölgede tarımsal verimliliği ve üretimi birkaç kat arttıracaktır. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

‘’Antalya verimli toprakları ile ülkemizin meyve ve sebze ambarıdır. DSİ olarak tarımının çok yaygın olduğu Antalya ilimizde yapmış olduğumuz baraj, gölet ve sulama projeleri ile çiftçimizin mahsulüne bereket katıyor, üründe çeşit ve kalitenin artmasına vesile oluyoruz.

Bu kapsamda Baraj ve Sulama inşaatında % 100 fiziki gerçekleşme sağlanan Antalya Geyikbayırı Karadere Barajı ve Sulamasını tamamladık. ‘’dedi.

Genel Müdür Acu; ‘’Geyikbayırı Karadere Barajı Antalya İli Doyran beldesinin 22 km kuzey batısında yer almaktadır. Gölet, rezervuar ve sulama alanı Sinandeğirmenleri mevkiindedir.

Antalya Konyaaltı Geyikbayırı Karadere Barajı ve Sulaması projesi ile Sinandeğirmenleri mevkiindeki 4 130 dekar zirai alan sulanacaktır. Barajımız aynı zamanda yangın söndürme amacına yönelik de hizmet verecektir.’’dedi.

Acu;’’Karadere Barajını Gövde Dolgusu, Sulama hattı, Su alma yapısı, Dipsavak vana odası, Kret ulaşım yolu köprüsü imalatları tamamlanmış ve barajda su tutulmaya başlanılmıştır.

Bu proje ile 2016 yılı birim fiyatları ile 1 420,00 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 5 864 600 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

Genel Müdür Acu;

Son olarak; Bu projenin tamamlanmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, çalışmalarda emeği geçen DSİ ve firma çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. ’dedi.

Konyaaltı Karadere Barajının

Gövde Tipi                                        : Kil Çekirdekli Kaya Dolgu

Gövde Hacmi                       (m³)     : 296 970

Gövde Yüksekliği (temelden) (m)            : 42,30