Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Bahçeli: MHP’yi Tasfiye Etmek İsteyenleri Affetmeyiz

MHP Genel Başkanı Devlet

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisince düzenlenen Siyaset ve Liderlik Okulu 12. Dönem Açılış Töreni’ne katıldı.

 

MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP’yi tasfiye etmeye yönelik çabalar olmuştur. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, toplanan imzalarla ilgili çok yönlü incelemenin devam ettiğini belirterek, “Bu hakkın kullanılması doğrudur, ancak her partinin geleneğine uygun siyasi anlayışı ile uzlaşma içinde ne partiyi ne şahsiyetleri tahrip edecek davranışlara yaklaşmadan demokrasi örneği verilmelidir. Ancak basın yoluyla veya muhtelif fısıltıyla MHP’yi tasfiye etmeye yönelik çabalar olmuştur. Bunu kamu etmemiz mümkün değildir” dedi.

Bir Partinin il başkanının partinin ortak sorumluluğunu taşıdığını hatırlatan Bahçeli, “orada ortaya konulan gerekçelerin sorumluluğunu taşıyacaksınız. Sonra da bu sorumluluktan sarfı nazar edip MHP’yi şikayet edeceksiniz. Bunu yapan 17 il başkanı görevden alınmış ve yerlerine yenileri atanmıştır. Bunların beyanları ayrıca incelenecek ve disiplin yoluyla da gereği yapılacaktır. Kimse Türkiye’nin bu hassas döneminde milli direncin son söz sahibi olan MHP’yi başka bir kanala sürüklenmek gibi bir hataya düşmemelidir. Bu hata tespit edilirse hiç kimse affedilmeyecektir” dedi.

MHP’nin Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 12. Dönem açılışında konuşan Bahçeli, MHP’nin milli hassasiyetleri bilindiğini hatırlatarak, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığı için, ” fezlekeler incelenir. Dokunulmazlıkların kaldırılması Türk yargısının önüne çıkarılması temel tercihimiz olacaktır.” Dedi. Bahçeli, “Türkiye de istihdam ve katma değer yaratan Türk toplumun bilgilendirilmesine katkı sağlayan müesseselerinin kaba şekilde üzerine gedilmesini ve kamuoyuna da bir korku salmaya yönelik bu davranışları tasvip etmiyoruz.” diye konuştu.

MHP siyaset ve liderlik okulu 12’nci dönemine başladı. Okulun açılışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP’yi tasfiye etmeye yönelik çabalar olmuştur. Bunu kamu etmemiz mümkün değildir” dedi.

Bahçeli’nin gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi 12 dönem için 20’şer kişilik gruplar halinde çalışmalarını başlatmış olmaktadır. Değerli bilim insanlarımız sorumluluk üstlenmişlerdir. Bilimin ortaya koyduğu gerçeklerle bir eğitim programı uygulanmaktadır. Yeni dönemin başarılı geçeceği inancındayım.

HDP milletvekillerinin fezlekeleri ve dokunulmazlıklarının kaldırılması Dokunulmazlığın kaldırılması bir Anayasal müessesedir. Son günlerde TBMM’de temsil edilen ve orada faaliyet gösteren bazı partilerin şahsiyetleri Türkiye’nin bu yoğun terör döneminde, teröristlerle barışık ve bağdaşık oldukları anlaşılmaktadır. Bunun tespiti halinde bir fezleke ile TBMM Başkanlığına gönderilmesi halinde, MHP’nin bu konudaki milli hassasiyetleri bilinmektedir. Bu fezlekeler incelenir. Dokunulmazlıkların kaldırılması Türk yargısının önüne çıkarılması temel tercihimiz olacaktır. Hükümetten bu tür faaliyetler içinde milletvekilleri varsa objektif tespitlerle TBMM genel kuruluna gelmesi halinde MHP 40 milletvekiliyle üzerine düşeni yapacaktır.

ZAMANA KAYYUM ATANMASI

Bir fidanın iki dalı olan iki ayrı kurum mensupları yol ayrımına gelmişlerdir. Bu günlerde örtülü ve açık bir çatışma ortamına girmişlerdir. Bunlar yakınen takip edilmektedir. Ancak yargı yoluyla konuların üzerine gidilmesi gerekirken hem üretim hem medya alanında önemli çalışmalarla Türkiye de istihdam ve katma değer yaratan Türk toplumun bilgilendirilmesine katkı sağlayan müesseselerinin kaba şekilde üzerine gedilmesini ve kamuoyuna da bir korku salmaya yönelik bu davranışları tasvip etmiyoruz. Bu uygulamalardan siyasi iktidar vazgeçmelidir. Türkiye’nin geleceğini karartacak tespitler yapılırsa üzerine gidilmelidir.

CHP ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU MASASINA OTURMAZSA

Anayasanın uzlaşı yönüyle değişimi konusunda bütün siyasi partiler bir temel tercih ortaya koymuşlardır ve geçmişte çok verimli çalışmalar olmuştur. 60 madde demokratik paket içine alınmış ve genel kurula diğerleriyle birlikte bir paket halinde sunulması gerekirken askıya alınmış ve şimdi tekrar başlatılmıştır. Uzlaşma masası çok geniş bir masadır. 3 parti sığ kalır. Anamuhalefet partisinin dışarıda kalması uzlaşma anlayışına ters düşer. CHP ve AKP’nin uzlaşamadıkları konularda ön şart öne sürmeleri yanlış olmuştur. MHP, Komisyonda bulunmaya üzerine düşen sorumluluğu taşımaya ve çalışma usul ve esaslarına göre düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmaya ve Türkiye’ye faydalı olanlara evet ülkeyi karanlığa götüreceklere hayır diyerek çalışmalarını sürdürecektir.

MHP’NİN DAVALIK OLMASI

Siyasi partiler Anayasa ve kanunlardan kaynaklanan haklarını kullanmalıdırlar. MHP 200 ü aşkın imza toplanmış ve genel merkezimize gönderilmiştir. MHP, konuyu incelemekte ve çok yönlü ele almaktadır. Bu hakkın kullanılması doğrudur, ancak her partinin geleneğine uygun siyasi anlayışı ile uzlaşma içinde ne partiyi ne şahsiyetleri tahrip edecek davranışlara yaklaşmadan demokrasi örneği verilmelidir. Ancak basın yoluyla veya muhtelif fısıltıyla MHP’yi tasfiye etmeye yönelik çabalara yönelik yanlışlıklar olmuştur. 17 il başkanımız bunu yapmışlardı. Teşkilatlarımız kapatılmış değildir. İl başkanları aynı zamanda delegedir. 12’nci Sulh Ceza Mahkemesine partimize dava açmışlardır. Bir partinin il başkanısınız, orada ortaya konulan gerekçelerin sorumluluğunu taşıyacaksınız. Sonra da bu sorumluluktan sarfı nazar edip MHP’yi şikayet edeceksiniz. Bunu kabul etmek mümkün değildir. 17 il başkanı görevden alınmış ve yerlerine yenileri atanmıştır. Bunların beyanları ayrıca incelenecek ve disiplin yoluyla da gereği yapılacaktır. Kimse Türkiye’nin bu hassas döneminde milli direncin son söz sahibi olan MHP’yi başka bir kanala sürüklenmek gibi bir hataya düşmemelidir. Bu hata tespit edilirse hiç kimse affedilmeyecektir.

MHP MASADAN KALKACAK MI?

MHP masadan kaçmaz. Komisyonun verimli olması Anayasayı sağlıklı çıkarmak için TBMM’de var olan siyasi partilerin belirlenen çalışma usul ve esaslarına göre orada bulunmalarında yarar var. Anlaşamayanlardan biri iktidar, biri anamuhalefet olursa masadan kalkmadan herkesi davet ederiz. Gelen olursa devam ederiz, gelen olmazsa, iktidar partisi b planını uygulamalı. Ağızlarına sakız etmek yerine, ne düşündüklerini TBMM’ye getirmelidirler. Bu durumda değişiklik ancak referandumla mümkün olabilir. 317 olan sayılarını 330’a tamamlanması lazım. Tamamlayabilirlerse millet huzuruna çıkarlar. Böyle bir şey söz konusu olursa, MHP geçmişten bu yana hassasiyetleri göz önünde bulundurularak kamuoyunu aydınlatmakta katkı sağlayacaktır.