Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

BEBEĞİNİZE BUNU SAKIN YAPMAYIN !!!

Bebekleri zıplatmak, havaya atıp

Bebekleri zıplatmak, havaya atıp tutmak çok eğlendirir. Bunu bütün anne babalar bilir. Ancak bu ne kadar sağlıklı?

İÇ ORGANLARI YER DEĞİŞTİREBİLİR

Uzmanlar, bebekle oynarken ve onu uyuturken dikkat edilmesi gerektiğini belirtip, “Bebekleri havaya atarak sevmek bağırsak düğümlenmesine neden olabiliyor özellikle
6 ay – 2 yaş arası bebekler konusunda  Bebek, her havaya atılıp tutulduğunda iç organlar yer değiştirebilmektedir. Bağırsağın da dolaşımı bozulmakta hatta her harekette bağırsak bağırsağın içine girebilmektedir.” uyarısında bulunuyor.

“Ayrıca bebeğin başının tavana değmesi ya da tutulamayıp yere düşmesi sonucunda oluşacak travmalar da ciddi sağlık sorunlarına hatta kalıcı sakatlıklara zemin hazırlamaktadır.”

AYAKTA SALLAMAYIN

Bebekler uyuması için mümkünse ayakta sallanmamalıdır, “Eğer sallamadan uyumuyorsa özellikle küçük bebeklerde dize alınıp çok yavaş, bütün gövdesi uyumlu hareket edecek şekilde sallanarak uyutulabilir. Yetişkinlerde beyin dokusu kafatasının içini tamamen doldurmuştur oysa bebeklerde öyle değildir ve her harekette aşırı sallanır.

Dolayısıyla beyin dokusunda sinir hücre kaybına yol açabilir. Ayrıca bebekleri koltuk altından kavrayıp sarsmak, kafa öne ve arkaya hızla gidip geleceği için retina kanamalarına ve kafa içi kanamalarına neden olabilmektedir.