Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

ÇAĞRI HEYETİ MHP’DE KAOS PLANLIYOR

MHP Merkez Disiplin Kurulu

MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar üzerinden oluşturulan Çağrı Heyeti’nin Milliyetçi Hareket Partisi’ni kaosa sürüklediğini söyledi.

 

MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar üzerinden oluşturulan Çağrı Heyeti’nin Milliyetçi Hareket Partisi’ni kaosa sürüklediğini söyledi. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin kararı beklenmeden yapılacak bir olağanüstü kurultayın meşruiyet taşımayacağını belirten Özkan, seçecekleri genel başkanın da korsan bir genel başkan olacağını anlattı.

ÜÇ kişiden oluşan çağrı heyetinin aynı zamanda üst kurul delegesi olduklarını ve tarafsızlık ilkesine uymadan hareket ettiklerini kaydeden Özkan, “Çağrı heyetinin amacı kongre yapmak değil, MHP’de kaos çıkarmaktır. Tüzük Kurultayı adı altında kurnazca planladıkları seçimli kongre oyunu ve kanunu dolanma girişimleri elbette engellenecektir. Kararı veren hakim de dahil olmak üzere, MHP üzerinde kim ne hesap yapıyorsa mutlaka bozulacaktır” dedi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan, MHP’de yaşanan olağanüstü kurultay tartışmalarını hukuki bakış açısıyla değerlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde olağanüstü kurultayın neden yapılamayacağının hukuki tespitlerle anlatan Özkan, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar üzerinden oluşturulan Çağrı Heyeti’nin Milliyetçi Hareket Partisi’ni kaosa sürüklediğini savundu.
Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin kararı beklenmeden yapılacak olan bir olağanüstü kurultayın meşruiyet taşımacacağını belirten Av. Mete Han Özkan, seçecekleri genel başkanın da korsan bir genel başkan olacağını söyledi. Üç kişiden oluşan çağrı heyetinin aynı zamanda üst kurul delegesi olduklarını ve tarafsızlık ilkesine uymadan hareket ettiklerini belirten Av. Özkan, “Çağrı heyetinin amacı kongre yapmak değil, MHP’de kaos çıkarmaktır” dedi.

MHP Merkez Disiplin Kurulu Sekreteri Avukat Mete Han Özkan şunları söyledi:
“Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kesinleşmemiş kararına göre atanan üç kişilik çağrı heyeti; yangından mal kaçırırcasına tüzük kurultayının toplanması için karar alması hukuksuzdur. Hukuksuz olmasından da öte asıl amaçları MHP ve ülkücü camiada kaos yaratmaktır. Çağrı heyeti üyeleri aynı zamanda MHP üst kurul delegeleridir. Üst kurul delegesi olmaları, bu kişilere başka misyonlar da yüklemektedir. Çağrı heyeti, üs kurul delegeleri, genel başkan adayları ve tüm ülkücü camianın tek bir amacı var; MHP’nin iktidar olması. En azından çağrı heyetinin ve genel başkan adaylarının amaçlarının bu olduğunu varsayarak söylüyorum. Ancak ne hikmetse çağrı heyeti ve bunlara talimat verenler, bunun tam aksi yönde hareket ederek, MHP’de kaos yaratmak için çabalamaktadır.

AMAÇLARI KONGRE YAPMAK DEĞİL
Mahkeme bir karar verdi ve kanunun açık hükmüne rağmen (HMK 367/2) bu karar Yargıtay denetiminden geçmeden uygulanmaya çalışılıyor. Tüzük Kurultayının, seçimli kongre olmadığından bahisle, çağrı heyetinin Çankaya İlçe Seçim Kuruluna başvurup kongrenin toplanması için hukuki süreci başlatmayı istemeyeceği de kesinleşmiş durumda. Tüzük Kurultayı adı altında kurnazca planladıkları seçimli kongre oyunu ve kanunu dolanma girişimleri elbetteki engellenecektir. Fakat burada dikkatinizi çekmek istediğim başka bir durum var. Çağrı heyetinin amacı kongre yapmak değil, MHP’de kaos çıkarmaktır. Hukuksuz bir şekilde hareket eden, bağımsız davranmayıp birtakım adayların talimatlarını yerine getiren bu kişilere tavsiyem, MHP’yi ve Ülkücü hareketi dizayn etme girişimlerinin sonunun nereye varacağını iyi hesap etmeleridir.

NE HUKUK NEDE TÜZÜK BUNA İZİN VERMEZ
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkeme’sinin verdiği karardan eminseler, o halde neden Yargıtay’ın denetimini beklemiyorlar. Bunlar Yargıtay’ın kararını beklemeden kurultayı toplamak istiyorlar. Bu hiç bir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir. Ne hukuk nede tüzük buna izin vermez.
Soruyorum şimdi; “Çağrı Heyeti 15 Mayıs’ta 2016’da hukuksuz bir şekilde olağanüstü kongreyi topladı ve tüzük değişikliği ile birlikte yine birtakım hukuksuzluklarla korsan genel başkan seçtirdiler. Birkaç ay sonra da Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını bozdu. Bu durumda ne olacak? İşte kaos ve karmaşa burada başlar.

MHP ÜZERİNDE HESABI OLANLAR HESAP VERECEK
MHP’yi ve Ülkücü Camiayı, olasılığı çok yüksek olan böyle bir kaosun içine sürüklemek için canla başla çalışan çağrı heyeti ve bunlara emir ve destek veren genel başkan adayları, MHP’de kaos çıkartmaya çalışmaktadırlar. Bunun hesabını elbette kanuna ve ülkücü camiaya vereceklerdir. Ancak, zaman geç olmadan uyarmak ve hem parti tüzüğüne uygun davranmaya hem de parti disiplinini bozan davranışlardan uzak durmaya davet ediyoruz.
Kararı veren hakim de içlerinde olmak şartıyla, MHP üzerinde kim ne hesap yapıyorsa mutlaka bozulacaktır.”