Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Kara: Devletin Değil AKP’nin Sırları Ortaya Çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün mahkemece tutuklanması üzerine bir basın açıklaması yapan CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, ülkeyi yönetenlerin övgüyle bahsettikleri Osmanlı’nın İstibdat Dönemleri’nde bile basına bu kadar gözdağı verilmeye çalışılmadığını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın

Basın özgürlüğünün halkın ‘doğru’ ve ‘gerçek’ haber alma hürriyetinin teminatı olduğunu vurgulayan Kara, hükümetin bu baskıcı ve sindirme odaklı politikalarının daima karşısında dimdik duracaklarını söyledi.

Dündar ve Gül’ün ‘MİT Tırları’ ile ortaya çıkardıkları gerçeklerin iktidarda bir panik havası yarattığını ve Cumhurbaşkanı’nın tehditkâr açıklamalarını hatırlatan Kara, Mahkemenin talimatla verdiği bu karar ile gazetecilerin haberinin devletin değil iktidar partisi AKP’nin sırrını ortaya çıkardığının tescillendiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bir konuşmayı da hatırlatan Niyazi Nefi Kara, ‘Bu tırlarda silah var ise ne olacak?’’ cümlesinin itiraf niteliği taşıdığını ve Can Dündar ve Erdem Gül’ün bu itirafa rağmen ‘’Devletin gizli kalması gereken belgelerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme ve açıklama’’ suçundan tutuklanmalarının anlaşılamadığını söyledi.

Osmanlı’nın son dönemlerinden örnekler veren CHP’li Kara, ‘Nasıl ki, Enver Paşa Sarıkamış Harekâtı’ndan intihar derecesinde bir risk alarak on binlerce askerin şehit olmasına sebep olan bir karara imza atmış ve o dönemde bu harekâtın basında herhangi bir şekilde yayınlanmasını engellemişse, nasıl ki, Damat Ferit İtilaf Devletleri’ne ‘sevimli’ gözükmek adına ülkeyi fiilen parçalayan Sevr Antlaşması’nı imzalamışsa, II. Abdülhamit insanların haber alma özgürlüğünün kendi saltanatına son verebileceğini düşünüp Meşrutiyet’i rafa kaldırmışsa, şimdi de devleti yöneten Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Damat Bakan kendi iktidarları ve siyasi mevcudiyetleri için halkın gerçekleri öğrenme özgürlüğüne gözlerini kırpmadan müdahale edebiliyor ve ülkeyi intihara götürecek adımlar atabiliyorlar.’’ diyerek Orta Doğu’da oyun kurucu olabileceğini düşünen hayalperest troykanın, hesapsız politikalarının ülkeyi Orta Doğu bataklığına sapladığını söyledi. Bunu eleştiren veya haber yapan basın mensuplarının da siyasi iktidarın gazabına uğradığını ve diğerlerine bu şekilde gözdağı vermeye çalıştıklarını belirtti.

Kara ayrıca, II. Abdülhamit döneminde evlerin basılması, kişilerin sürülmesi, gazetelerin kapatılması, belirli sözcüklerin kullanılmasının yasaklanması gibi basına yönelik uygulanan sansürlerin günümüzde, ‘Ergenekon’, ‘Oda TV’ gibi davalarla, Gazetelere kayyumların atanmasıyla, gazetecilik mesleğinde halka doğru haber ulaştırmayı ilke edinenleri talimatla tutuklayarak yaşanıyor olmasının, Cumhuriyet kazanımlarının ve demokrasinin erozyona uğratılmaya çalışıldığının artık gizlenmediğinin kanıtı olduğunu belirtti. CHP’li Kara, son olarak siyasi iktidarın ve emperyalist ülkelerin, bu ülkede Cumhuriyet’in korunması için Mustafa Kemallerin tükenmeyeceğini unutmamaları gerektiğini ifade etti.