Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Kara Şüpheli Asker Ölümlerini TBMM’ye Taşıdı

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, ‘Şüpheli Asker Ölümleri’ni TBMM’ye taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Dr.

Şüpheli Kabul Edilen Asker Ölümleri Yadsınamayacak Kadar Fazla

Askerlik görevini yapmakta olan ve görevi esnasında intihar, kaza kurşunu, kaza, eğitim zayiatı gibi nedenlerle hayatını kaybeden askerlerimizin şüpheli ölümlerinin araştırılması, kamuoyunun bu hususta aydınlatılması, asker ailelerinin bu konudaki şüphelerinin giderilebilmesi, gerekli önlemlerin alınması, sorumluların ve ihmallerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasını isteyen Kara, şüpheli kabul edilen asker ölümlerinin yadsınamayacak kadar fazla olduğunu belirterek bu ölümlerin yok sayılmaması gerektiğini söyledi.

Askerlik görevlerini icra ederken çatışma dışı nedenlerle hayatlarını kaybeden askerlerin ölümlerinin şüpheli sayıldığını hatırlatan Kara, bu askerlerimizin ailelerinin soru işaretlerinin giderilmesi ve devlete karşı azalan güvenlerinin tazelenmesi gerektiğini belirtti.

Bu ölümlerin kanıtlarla açıklanamaması, mahkeme karar ve bilirkişi raporlarının ise ikna edici düzeyde olmaması nedeniyle şüpheli sayıldığını belirten CHP’li Kara, 24. Dönemde bu konuda verilen çok sayıda araştırma önergesinin sonuçsuz kaldığını, 26. Dönemde bu ailelerin yaşadıkları travmaların son bulması için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.

Şüpheli Ölümlerin Sonuçsuz Kalması TSK’ya Olan Güveni Azaltıyor

Kara ayrıca, askerde yakınlarını kaybeden ailelerin kurduğu Şüpheli Ölümler Mağduru Aileler Derneği ve Asker Hakları gibi oluşumların bugüne kadar hazırladıkları raporların ve verdikleri hukuki mücadelelerin sonuçsuz kalmasının hem aileler hem de askerlik çağına gelen vatandaşlarımız için TSK’ya olan güvenin azalmasına neden olduğunu söyledi.

Temmuz ayında AİHM’in verdiği bir karara değinen Dr. Niyazi Nefi Kara, Türkiye’nin bu ölümleri engellemek için adım atmamış olması ve ölümle ilgili etkin soruşturma yapılmamış olması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. Maddesi ile teminat altına alınan ‘Yaşam Hakkı’nın ihlal edildiğine hükmettiğini hatırlattı.