Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Kara: ‘Taşeron Konusunda AKP’yi Samimi Bulmuyoruz.’

CHP Antalya Milletvekili Dr.

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, AKP iktidarlarının ‘’Taşeron Sistemi’’ sonlandırmak bir yana bu sistemi git gide kurumsallaştırarak hayatın her alanı yaydıklarını ve bu nedenle kendilerini samimi bulmadıklarını söyledi.

 

‘Taşeron Modern Köleliktir.’

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, TBMM Genel Kurulu’nda ‘’Taşeron Sistem ve Taşeron İşçilerin Sorunları’’ konusunda yaptığı konuşmasında bu sistemin ‘’Modern Kölelik’’ düzeni olduğunu söyledi.

Taşeron sistemde insanların yarınlarını düşünemediklerini, günübirlik ve plansız yaşadıklarını ve kolay yönlendirilebilir hale getirildiklerini söyleyen Kara, taşeron işçilerin kendilerine ve değerlerine olan saygılarını yitirmeye başladıklarını belirtti. İşçilerin birden fazla işte çalışmak durumunda kaldıkları için aile düzeninin yok olmaya başladığını ve bunun da toplumun temelini dinamitlediğini de ekleyen Kara, bu sistemin yolsuzluk düzenini de beraberinde getirdiğini söyledi.

‘İşçi ve Emekçilerin Haklarını Oya Dönüştürdüler.’

Taşeronun kamu alanında Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar ile belediyelerde uygulandığını vurgulayan CHP’li Kara, sağlık personellerinin %85’inin taşeron olarak çalıştırıldığını söyledi. AKP’nin seçim vaatlerinde ‘’Taşeronu Kaldıracağız’’ diyerek işçi ve emekçilerin taleplerini ve haklarını oya dönüştürdüğünü ve ilk günden yan çizmeye başladığını da belirten Kara, Eski Bakan Faruk Çelik’in resmi olarak 1 milyon 482 bin 690 olarak verdiği taşeron işçi sayısını önce 800 bin daha sonra 600 bin olarak belirtip en sonunda da 150 bin işçiye kadro vereceklerini ve bunu da Haziran 2016’ya kadar uzattıklarını da hatırlattı.

Soma, Ermenek, Zonguldak ve Şırnak ve diğer birçok ilde hayatlarını kaybeden işçi ve emekçileri hatırlatan Dr. Niyazi Nefi Kara, iktidarın bu ölümleri ‘fıtrat’ diyebilecek kadar küçümsediğini ve olağanlaştırdığını, CHP olarak bunu kabul edemeyeceklerini söyledi.

‘Taşeron Sistemi AKP’yi de Çürütüyor’

Taşeron sistemin kurumsallaştırılmasının yönetim ve değerler açısından AKP’yi de çürüttüğünü söyleyen Kara, bugün iç ve dış politikada yaşanan tüm sorunların bu zihniyetin yerleşmesinden, iktidarın da artık yarınını düşünememesinden ve en önemlisi AKP’nin de uluslararası bağlantıları olan taşeron bir örgüt olarak karşımızda durmasından kaynaklandığının altını çizdi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm milletvekillerinin imzası ile ‘Taşeronun Kaldırılması’ için kanun tekliflerini verdiklerini hatırlatan CHP’li vekil, ‘’AKP samimi ise biz de samimiyiz. Getirin kanunu, işçi ve emekçi kardeşlerimizin haklarını verelim. Hak için, Halk için ve Emek için bu yasayı beraber çıkartalım’’ diyerek iktidar partisini samimi olmaya çağırdı.