Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Kara, Yerel Basının Sorunlarının Araştırılmasını İstedi

25. Dönemde yerel basının sorunları hakkında araştırma önergesi veren Dr. Niyazi Nefi Kara, bu konuyu gündeme taşımaktan vazgeçmiyor. CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, yerel basının sorunlarının araştırılması ve çözüm önerilerinin ivedilikle belirlenip uygulanması için verdiği araştırma önergesini yenileyerek TBMM Başkanlığı’na sundu.

25. Dönemde yerel basının

Yasama, Yürütme ve Yargıdan sonra dördüncü kuvvet olarak kabul edilen Basının, demokrasilerin vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Kara, toplumsal yaşamın şekillenmesinde ve demokratik sistemin güçlenmesi ve kökleşmesinde çok sesli, tarafsız, özgür bir basının çok önemli bir aktör olduğunu vurguladı. Bugün ülkede yaşanan ve basın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik uygulamaları hatırlatan Kara, gazetelere kayyumların atanması ve talimatla yönetilmesinin, Can Dündar ve Erdem Gül’ün halkın haber alma özgürlüğünü savunmaları nedeniyle gene talimatla tutuklanmasının basın özgürlüğünün ve tarafsız basının varlığının ne kadar önemli olduğunu ve AKP Hükumetinin basın özgürlüğü konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Halkın doğru bilgilendirilmesi hakkının basın yoluyla gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, ulusal ve uluslararası basın kadar yerel basının da rolünün yadsınamayacak kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kara, yerel sorunların tartışılacağı bir mecra sunulmasında, halka doğruların tarafsızca iletilmesinde, halk yararına yerel yönetim ve makamların denetlenmesinde ve ilgililere halkın sesinin duyurulmasında en büyük payın yerel basın organlarında olduğunu söyledi.

Yerel basının ve yerel basın çalışanlarının, bu görevleri yerine getirirken yaşadıkları problemlerin en çok ekonomik ve sosyal yetersizliklerden kaynaklandığının altını çizen CHP’li Kara, kısıtlı bütçelerle ayakta ve hayatta kalma mücadelesi veren yerel basın kuruluşlarının ihtiyaçtan daha az personel ile işi takip noktasında çektikleri sıkıntıların yanında personelin düşük ücretlerle ve sosyal güvenceden mahrum şekilde çalıştırılmasının da bir diğer problem olduğunu söyledi.

CHP’li Kara ayrıca, vergi borçlarının ödenmesinde karşılaşılan güçlükler, matbaa ve kağıt giderlerinin karşılanmasındaki mali yetersizliklerle beraber hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmada yaşanan sıkıntılar da eklenince yerel basın organlarının rekabet edemez duruma geldiğini belirtti. Medya dünyasında gerçekleşen sermaye yapısı ile medya organlarının sahiplenilmesi nedeniyle artan tekelleşmenin yerel basını güçsüz bıraktığını söyleyen Kara, Yerel Basın kuruluşlarının Basın İlan Kurumu’ndan aldıkları küçük miktardaki paylar ile yayın hayatına devam etmeye çalıştıklarını belirtti.