Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

ÇİN ZULMU BM GÜNDEMİNDE

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Çin’deki yeni yasal düzenlemelerin kişisel hak ve özgürlükleri daha da kısıtlamasından endişe ettiklerini söyledi.

Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramı Birleşmiş Milletler’in de gündeminde.

Uygur Türkleri sebepsiz yere katliama uğruyor, zulüm görüyor, sırf ibadetlerini yerine getirdikleri için katlediliyorlar. Yaşananlara Türkiye’nin tepki göstermesi üzerine Çin’den bir açıklama geldi. Açıklamada bölgede herhangi bir etnik sorun yaşanmadığı belirtildi. Gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bu açıklama iyice tuz biber oldu. En acı olan da dünyanın bu zulme sessiz kalması derken BM’den yaşananlara tepki geldi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri’nin oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberler ile tepkilerin odağı haline gelen Çin’deki yeni düzenlemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

El Hüseyin, Pekin yönetiminin yeni ulusal güvenlik yasasına tepki göstererek, yasanın temel hak ve özgürlükleri daha fazla kısıtlayabileceğini söyledi. Yasanın muğlak ifadeler ve sert önlemler içerdiğini vurgulayan El Hüseyin, yöneticilerin yetkilerinin daha da arttırıldığına dikkat çekti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, yasanın bu haliyle Çin’deki tüm vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine ciddi kısıtlamalar getirecek bir döneme kapıları sonuna kadar açtığını belirti.