Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Desteği Biten Windows XP’yi Linux ile Değiştirin

Desteği Biten Windows XP’yi

Desteği Biten Windows XP’yi Linux ile Değiştirin

 

pardus-bayrak

Windows XP desteği resmi olarak 8 Nisan 2014 tarihinde sonlandırıldı. Microsoft daha önce bir kaç defa daha bunu denemek istedi ancak müşterilerinin ısrarı üzerine desteğini devam ettirmişti, ama bu sefer desteğini sonlandırdı.

 

Eğer Windows XP kullanıyorsanız, kullanmaya devam edebileceksiniz. Desteğin sonlandırılması güvenlik yamalarını ve teknik desteği artık alamayacaksınız anlamına geliyor. Peki ne yapmalısınız? Her zamanki gibi XP kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da, sisteminizi yeni Windows sürümü olan Windows 8.1’e yükseltebilirsiniz. Veya, Linux’a geçebilirsiniz. Yeni bir Windows’a geçmenin avantajlarına ve dezavantajlarına bir bakalım.

 

Windows 8.1 aşırı heyecanlı otomatik vezne makinesine benzeyen tamamen yeni dizayn edilmiş bir ara yüze sahip. Dokunmatik ekranlar için destek sağlamaktadır ve Windows 7’ye göre daha az obez ve enerjik olduğu söylenebilir. Windows 7 dokunmatik ekranları desteklememekte ve XP’den çok da farklı değildir. Eğer 8.1 ile gelen yeni bir bilgisayar aldıysanız ve sevmediğinize karar verdiyseniz, bilgisayarınızı 7’ye alçaltabilirsiniz. Alçaltma(downgrade) işlemi düzgün lisans haklarını almanızı (Windows 7 OEM versiyonu için $139, ya da tam versiyonu için $209) ve kendi bilgisayarınızı değiştirmek için Microsoft’a para yatırarak izin almanızı gerektiriyor, ve daha sonra 7’yi bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. OEM versiyonu teknik desteği olmadan geliyor, bunun dışında neredeyse her şey tam versiyonla aynı.

 

Bir diğer seçenek Windows 8.1 veya 7’yi satın almak ve XP makinenize yüklemek. Eğer XP makineniz 6 yaşından büyükse, büyük ihtimalle yeni Windows sürümlerini desteklemeyecektir, çünkü daha fazla güç ve depolama gerektirmektedirler. Sıklıkla kullandığınız XP uygulamalarınız orijinal kurulum dosyalarını kullansanız dahi yeni Windows sürümlerinde çalışmayabilirler ve yazıcı, tarayıcı gibi çevresel ürünler de desteklenmeyebilir. Yani en olası senaryo yeni bir bilgisayar ve büyük ihtimalle yeni çevresel ürünler ve uygulamalar almak. Bu seçenek yavaş yavaş buharlaşıyor olsa da, Windows 7 PC’leri hala alabilirsiniz.

 

 

Linux’u Deneyin

 

Mevcut XP sistemini tutmak dışındaki herhangi bir seçenek para ya da sorunlara veya her ikisine de mal oluyor. Peki neden Linux’u denemiyorsunuz? Linux güvenebileceğiniz doğal, kaya gibi sağlam profesyonel bir bilgisayar platformudur. Ücretsiz olarak indirebilirsiniz, bir USB veya DVD’ye kopyalayıp diskinize kurmadan deneyebilirsiniz. Eğer diskinizde yeterli yer varsa, Linux’u XP’nin yanına kurabilir ve başlatma aşamasında istediğinizi seçebilirsiniz. Eğer XP kullandığınız makine yeterince güçlü ve orijinal XP kurulum medyasına sahipseniz, Linux üzerinde sanal makine içerisinde XP çalıştırabilirsiniz. Evet, bunların hepsini yapabilirsiniz.

 

Linux’a geçişin avantajlarının ve dezavantajlarının üzerinden geçelim. Önce iyi kısımlar:

 

 • Windows için yazılmış kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlidir olması ve anti-virüs yazılımlara ihtiyaç duymaması
 • Ücretsiz ve destekli olmak üzere iki seçeneği de size sunması
 • Yaşlı ve az güçlü bir makine üzerinde bile çok iyi çalışması
 • Lisans kısıtlaması olmaması
 • Yapay (artifically cripped) versiyonları bulunmaması
 • Esnek ve yapılandırılabilir olması
 • Güvenli kaynaklardan kolay ve tek tıkla yazılım kurabilme ve kaldırabilme
 • Sürücü araştırmaya gerek kalmadan güçlü donanım desteği
 • Çok büyük bir ücretsiz yazılım dünyası ve çok sayıda büyük ticari yazılımlar
 • Açık, birinci sınıf geliştirici ve katılımcıların bulunduğu bir topluluk tarafından desteklenmesi
 • Tüm Linux yazılımının internette mevcut olması, böylece hiç bir şekilde kaybolmaması

 

Dikkate almanız gereken bazı olumsuz yanları da vardır. Linux versiyonları olmadıkça, Windows uygulamalarınızın hiç biri çalışmayacaktır. Örneğin, Firefox, Opera ve Chrome gibi web tarayıcıları Windows ve Linux üzerinde çalışmaktadır. Moneydance (kişisel finans), LibreOffice (ofis paketi), Thunderbird (e-posta) ve oyunların bir çoğu gibi prodüktif uygulamalar, Windows ve Linux üzerinde çalışmaktadır. Outlook, Internet Explorer ve MS Office gibi Windows uygulamaları ise Linux üzerinde çalışmamaktadır. Yani ihtiyaç duyduğunuz uygulamaların envanterini çıkarmalı ve Linux versiyonları var mı diye bakmalısınız; veya eşdeğer bir uygulama varsa onu kullanmalısınız. Eğer eşdeğer veya daha iyi bir alternatif bulamazsanız beni şaşırtmış olursunuz.

 

Linux’u Windows gibi görmeyi sağlayabilirsiniz. Hala bir şeyler yapmanın bazı yeni yollarını öğrenmek zorundasınız, ama bu hiç önemli değil. Windows 7 XP’den farklı, ve 8.1 tamamen farklıdır, yani en ufak değişiklik yeni şeyler öğrenmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.

 

Ölmek Zorunda Olan Efsane

 

Ben Windows hayranı değilim. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için Windows’a ara sıra bakmalarım dışında, 2000’li yılların başından beri Linux ile çalışmaktayım. Kitaplar yazdım, yüzlerce kılavuz makaleleri yazdım, web geliştiriciliği yaptım ve multimedya ürünlerimin hepsi Linux üzerinde. Dünyadaki en zengin yazılım şirketinin kurşun geçirmez, güvenli, kullanımı kolay bir işletim sistemi yapabileceğini düşünebilirsiniz. Onlar bunda başarısız oldular ve hala da başarısızlar. En büyük kızgınlıklarımdan biri, Microsoft’un pazarlaması kişisel bilgisayarlar kullanımı kolay olmalı ve özel eğitim gerektirmemeli gibi yanlış bir yanılsama yarattı. Bu doğru değil. Hiçbir zaman doğru olamaz. Bir kişisel bilgisayar son derece karmaşık ve gelişmiş güçlü bir araçtır. Bir bilgisayara sahip olmak, bir sihirle her türlü beceriyi size vermez. Sizi bir muhasebeciye, yayıncıya, sanatçıya, müzisyene, büyük veri analistine, güvenlik uzmanına, yazara, bilim adamına ya da başka bir şeye çevirmez. Windows kolay değildir. Linux’u çoğu kez işletmek ve korumak daha kolaydır ve çoğu kez daha az kısıtlayıcıdır.