Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Dr.Adem USLU “7 Haziran Türkiye’nin kader seçimi olacak”

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya Milletvekili Adayı Dr.Adem USLU ile bir araya gelen ekibimiz sizin için en çok merak edilen soruların yanıtlarını aradı. İşte O sohbetin detayları…

Sn Uslu kendinizi bize tanıtır mısınız?

1969 yılında Manavgat’ta doğdum. Manavgat’taki önemli yörük aşiretlerinden biri olan Bozahmetli aşiretine mensubum. İlk, Orta ve Lise tahsilimi Manavgat’ta tamamladım. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. 1994 yılında başladığım mülki idare amirliği mesleğinde sırasıyla Denizli Beyağaç, Artvin Murgul, Elazığ Keban, Adana Pozantı ve Manisa Sarıgöl ilçelerinde kaymakamlık yaptım. 2012 yılından 10 Şubat 2015 tarihine kadar Afyon Vali Yardımcısı olarak görev yaptım. Kendim gibi Manavgat’lı olan öğretmen Betül hanımla evliyim ve 2 çocuk babasıyım.

Sayın Uslu kamudaki idarecilik görevinizin yanında akademik bir yönünüz de var bu yönünüzden bahsedebilir misiniz?

Ben kamu yönetimi doktoruyum. Yüksek lisansımı Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde, doktoramı ise Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalında tamamladım. Bu vesileyle 21 yıl boyunca mesleki alanda pratiğini yürütmüş olduğum Kamu Yönetiminin teorisi ve akademik boyutunu da ihmal etmeden kamu yönetimi alanındaki yeni gelişmeleri ve akımları yakından takip etme fırsatım oldu. Bunun yanında Afyon Kocatepe Üniversitesi İİBF’de misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdim.

Siyasete olan ilginiz nerden geliyor?

Küçük yaşlardan beri siyasete ilgim ve merakım vardı. Zaten bunun için de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne birinci tercihim olarak girdim. Ankara, başkent olması hasebiyle zaten siyasetin kalbinin attığı bir şehir. Okuduğumuz fakülte de ismi üstünde zaten. Üniversite tahsili için Ankara’ya geldikten sonra kendimi bir anda siyasetin, daha doğrusu da ülkücü camianın içinde buldum. O yıllardan bu yana da siyasete olan ilgim azalmadan devam etti.

Sayın Uslu Ülkücü – milliyetçi görüşünüz nasıl şekillendi?

Bu görüşü benimsememde sanırım en büyük etken daha 7-8 yaşlarımdayken Birinci Dünya Savaşı Gazisi dedem merhum Hacı Mehmet Uslu’dan dinlediğim savaş ve esaret yılları anıları olsa gerektir. Bir gazi torunu ve onun anlattığı savaş anılarını dinleyerek büyüyen, yörük kökenli ve muhafazakar bir aileden gelen birisi olarak sosyal altyapımız ülkücü görüş için hazır durumdaydı. Ankara ve SBF ülkücü camia ve görüşle buluşma ve bütünleşmemiz için sadece mekan oluşturmuş oldu.

Ülkücü fikri yapıyı benimserken bir gün MHP’de siyaset yapacağınızı düşünür müydünüz?

Ülkücü görüşü, hiç bir dünyevi beklentiye sahip olmadan benimsedim. Zira bizim için Ülkücülük fedakarlık ve feragat demekti. Ama kader çizgimiz bizi önce 2009 yerel seçimlerinde Manavgat Belediye Başkanı Adayı, şimdi de 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde MHP Antalya Milletvekili adayı konumuna getirdi. Çok az kişiye nasip olabilecek olan bu durum, ömrüm boyunca taşıyacağım büyük bir şeref olacaktır benim için.

2015 Genel Seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

7 Haziran seçimlerini Türkiye’nin kader seçimi olarak görüyorum. 7 Haziran 2015 günü Türkiye, ya tek adam rejimini ya çoğulcu demokratik parlamenter sistemi seçecektir. O gün Türk milleti, ya parti devletini ya da hukuk devletini seçecektir. Milletimiz o gün yapacağı oylamayla ya üniter devlet yapımıza ve bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkacak ya da sonu ülkemizi bölünme ve parçalanamaya götürecek federatif bir yapıya vize verecektir. Bunun için 7 Haziran seçimleri gerçek anlamda Türkiye’nin kader seçimi olacaktır.

MHP Milletvekili adayı olarak 7 Haziran seçimlerinden beklentileriniz nelerdir?

7 Haziran seçimlerinden beklentim MHP’nin tek başına iktidarıdır. 7 Haziranı, Türkiye’nin üzerine 13 yıldır bir kara bulut gibi çökmüş olan AKP iktidarından ülkemizin kurtuluşu için bir fırsat olarak görüyorum. Artık necip milletimizin gerçekleri görüp, AKP’yi iktidardan alaşağı edeceğini ve yetkiyi bu ülkenin ve milletin gerçek sevdalıları, karşılıksız sevenleri olan MHP kadrolarına vermesini bekliyorum.

Antalya’nın siyasi havasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

MHP’ye karşı gerek ülke genelinde gerekse Antalya özelinde müthiş bir teveccühün var olduğunu görmekteyim. Bu teveccühün MHP’yi önce Antalya’da sonra da ülke genelinde ilk sıraya taşıyacağını, Antalya’nın en yüksek oy oranı ve milletvekili sayısıyla MHP iktidarına katkı vereceğini öngörüyorum.

MHP iktidarında öncelikli olarak ele alacağınız hususlar neler olacaktır?

Yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik ve terörle mücadele ile AKP’nin altını oyduğu hukuk devletinin yeniden tesisi ve bu alanda kaydedilecek gelişmelerle AKP iktidarı döneminde bilinçli olarak yok edilen sosyal barışın sağlanması MHP’nin öncelikleri arasında yer alacak konular arasında olacaktır.

 

Röportaj: Mustafa YILMAZ