Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Fatih Projesinde Türkçe İşletim Sistemi PARDUS Kullanılsın!

TBMM Plan ve Bütçe

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’nin 2016 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL TÜBİTAK Tarafından üretilen yüzde yüz Milli Türk İşletim Sistemi olan PARDUS’un Fatih projesinde kullanılmasını önerdi.

 

Özel Haber:  Mustafa YILMAZ – HaberBirikim

 

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ancak neredeyse hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda kullanılmayan Milli İşletim Sistemimiz PARDUS, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’nin 2016 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmeler sırasında gündeme geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve ÖSYM’nin 2016 yılı bütçeleri üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet GÜNAL TÜBİTAK Tarafından üretilen yüzde yüz Milli Türk İşletim Sistemi olan PARDUS’un Fatih projesinde kullanılmasının gerekliliğini şu cümlelerle savundu.

Günal; “FATİH Projesi’nde çok önemsediğim, YÖK’ü de dolaylı olarak ilgilendiren ama asıl TÜBİTAK’la ilgili olan kısımlar vardı. Bu başladığında Pardus işletim sisteminin buna üzerinde kullanılması düşünülüyordu. Ne olduysa bir anda yeniden işin kolayına kaçtınız ve Windows’u yükledik. Türk Konseyini, Türk dili ve tarihiyle ilgili ortak yeni nesil uygulamalarla, TÜBİTAK’la beraber, bir Türkçe işletim sistemi kurmak memlekete çok önemli bir hizmet olacaktır. Yani baştan itibaren, okullarda da yeni tabletlerde de işin kolayına kaçmadan bir Türkçe işletim sistemi yapabilirsek eğitime de, geleceğe de inşallah katkımız olur, okulları kapatmaktan ziyade dönüştürüp ihtiyaca uygun hâle getirebiliriz.” dedi.

Nedir Bu PARDUS ?

Pardus, Türkiye’de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Pardus adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana’dan gelmektedir.

Pardus, ilk sürümden 2011.2 sürümüme kadar herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirilmiş olup 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü ile beraber Debian tabanına geçilmiştir. 2011 yılı son aylarından itibaren TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tasviye edilmiştir. 2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar geliştirici istihdam etmiş ve o güne kadar Pardus projesi kapsamında geliştirilmiş olan PİSİ paket yönetim sistemi, ÇOMAR yapılandırma yöneticisi, YALI kurulum aracı, Müdür açılış sistemi, Kaptan ilk ayar sihirbazı ve diğer irili ufaklı tüm projeler terk edilerek Debian tabanına geçilmiştir. Kararlı sürümü 25 Ocak 2013’te yayınlanan “Pardus 2013 Anadolu Parsı” sürümüyle beraber artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı haline gelmiştir. Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüller tarafından yürütülen Pisi Linux projesi kapsamında sürdürülmektedir. Ayrıca yine gönüllüler tarafından yürütülen Pardus Topluluk Sürümü projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğü ve kullanılması mümkün olan bazı araçların ileride Pardus Topluluk Sürümüne dahil edilebileceği bildirilmektedir.

Pardus, 2013 sürümü ile beraber artık bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürüm yayınlamamakta, Kurumsal, Sunucu veFatih projesi sürümü olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanmaktadır. Pardus 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmamakla birlikte TÜBİTAK tarafından “Pardus” isminin kullanımı için izin verilen, TÜBİTAK’tan bağımsız bir topluluk tarafından Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü yayınlanmaktadır

Daha detaylı Bilgi için : www.pardus.org.tr adresini inceleyebilirsiniz.