Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Fırtına Tarihi Çınarı Kökünden Söktü

Antalya’da yaşanan fırtına tarihi

Antalya’da yaşanan fırtına tarihi çınar ağacını kökünden söktü çevre iş yerlerinde maddi hasar meydana geldi…

 

Haber : Üzeyir DALKIRAN – ANTALYA

 

Antalya’da pazartesi başlayıp, Salı günü geç saatlere kadar yağan yağmur, tarihi çınarın devrilmesine sebep oldu.
Olay; Tahılpazarı Mahallesi Şarampol Caddesi-Çatalköprü Caddesi-561. Sokak kesişiminde meydana geldi.
Etraftaki iş yerlerinin güvenlik kamera kayıtlarından görüldüğü kadarı ile; Çarşamba sabaha karşı 04:14’te tarihi çınar büyük bir gürültü ile kuzey tarafında bulunan işhanına doğru devrildi. İşhanının 3’üncü katına kadar olan iş yerlerinde hasara neden olurken, olayın sabaha karşı gerçekleşmesi ve etraftaki binaların iş yeri olmasından dolayı can kaybı yaşanmadı.
Uzun süre yağan yağmurun etkisi ile zeminde gevşeme meydana gelmiş. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere, tarihi çınarın kök tarafında, gövdesine doğru oluşmuş olan çürümeler nedeni ile çınarı, gövdenin toprak ile buluştuğu yerlerde sadece kenarlarda bulunan kökler ayakta tutmuş. Yağan yağmurun etkisi ile o kökler de çınarın ağırlığını kaldıramamış ve çınar büyük bir gürültü ile devrilmiş.
Çınarın devrilmesi ile park halinde bulunan bir otomobil, bir adet motorsiklet büyük hasar görmüş. Özellikle kuzey tarafında bunulunan işhanının, zemin katındaki dükkanlarda hasar daha fazla görünmekte. İşhanının 3’üncü katından itibaren yukarı katlarda da hasar olduğu görülmekte. Sabahın erken saatlerinde olay yerine gelen belediye ekipleri bazı dalları keserek güya emniyet tedbiri almışlar.
Böylesi tarihi özelliği olan bir ağacın bu şekilde korunamamış olması ve yok olmasının sorumluluğunu alacak kurum yada kişileri merak ediyoruz.