Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Gazetecilerin Tutuklanmasına Antalya Barosundan Tepki

“Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı; Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına tepki gösterdi”

"Antalya Baro Başkanı Alper

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı yaptığı açıklamada  Hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi demokratik bir siyasal rejimin temelini oluşturur. dedi

Başkan Bacanlı;

“Gerek uymakla yükümlendiğimiz uluslararası sözleşmeler, gerek A.İ.H.M. içtihatları ve gerekse Anayasamız, ifade ve basın özgürlüğü ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını güvence altına almıştır. Oysa, bugün 32923. sayısı çıkan, 91 yaşındaki Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Can DÜNDAR ve Ankara Temsilcisi Erdem GÜL, yaptıkları haberler nedeniyle, “Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla açıklama” suçlarından tutuklanmışlardır.

Hukukun ve mahkemelerin, siyasal iktidarların çıkarlarına göre şekilden şekile sokulmasına, sopa olarak kullanılmasına dün de karşıydık, bugün de karşıyız.Bugün tutuklanan, gazeteciler kadar gazeteciliktir, basındır, özgürlüktür, demokrasidir.

Üzgünüz ve tepkiliyiz.” şeklinde konuştu.