Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Genç Arkadaş Dergisi Yayın Hayatına Girdi

Antalya Ülkü Ocakları mensubu

Antalya Ülkü Ocakları mensubu Akdeniz Üniversiteli öğrenciler tarafından hazırlanan Genç Arkadaş Dergisi mayıs ayı itibariyle yayın hayatına girdi.

Antalya Ülkü Ocakları Başkanı Alperen Tuğrul Küreşoğlu’nun imtiyaz sahibi olduğu Genç Arkadaş Dergisi, Üniversiteli  gençlerin fikri temellerini geliştirip akademik alt yapısını oluşturmayı, gelecek nesillere kültürel bir miras bırakmayı amaçlıyor. Dergide milli hayatımıza katkıda bulunan insanlar Mehmet Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Yusuf Akçura gibi fikir ve devlet adamlarının yanı sıra Türk Tarih Kurumu, 14 Mart Tıp Bayramı, Nevruz Bayramı ve Kadın olmak gibi konularda geniş bir şekilde ele alındı. Ayrıca eski gazeteci ve fikir adamı Galip Erdem’de ele alınırken, Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip’inde hayatından bazı bölümler yer aldı. Derginin Yayın Kurulunda Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Göncü’nün yanı sıra, Fırat Dağdeviren, Burak Alkaya, Emre Zengin, Oğuzhan Toklu, Mustafa Çağlar, Remzi Arısoy, Burak Toraman, İbrahim Bozbay, Arif Emre Çelik, Ömer Faruk Akpınar ve Mehmet Raşit Oyan yer alıyor.

Genç Arkadaş Dergisi, kendisini derginin ilk safyasında şöyle tanımlıyor.

“BİZ KİMİZ

Her şeyden evvel bizler Gazi’nin Cumhuriyeti emanet ettiği, Başbuğ’un Türk Milletinin teminatı ve istikbali olarak nitelendirdiği, Kür Şad’ın uslanmaz kanını, Alparslan’ın imanını, Fatih’in kararlılığını iliklerine kadar işlemiş, aynı ruh ve inançla ilerleyen, Türk Devletinin hayat gücü Üniversiteli Türk Gençleriyiz.

Beşikten mezara kadar ilim tahsilini tavsiye eden bir neslin ahfâdıyız. Bugün asırlar öncesinden seslenen Bilge Kağan’ın sözleri nasıl hâlâ bizlere doğruyu gösteriyorsa , Kaşgarlı Mahmud’un dizeleri nasıl yolumuzu aydınlatıyorsa, bizim söyleyeceklerimiz de geleceğin Büyük Türkiye’sini oluşturacak nesillerimize ilham kaynağı olacaktır. Bizim bugün hayal ettiklerimizi torunlarımız yarın gerçek kılacakladır.

Çağımız gençliğinin gününü gün eden, değerlerinden bihaber vurdum duymaz yaşantısına inat, inançları uğruna yaşamanın hazzıyla yürekleri cezb olmuş, kutlu bir ülkünün od’uyla gönülleri tutuşmuş gençler olarak bu dergi etrafında bir araya geldik. Bu birlikteliğin temsilcisi olan dergimize “Genç Arkadaş” adını verdik. Verdik ki; kutlu bir davanın etrafında birleşen gençler olarak “Genç Arkadaş”lara seslenelim. Hakikatin ışığıyla milli şuuru uyandıralım. Geçmişi aydınlatalım. Geleceği şekillendirelim. Geçmişle gelecek arasında köprü olalım. “Genç Arkadaş” etrafında birleşelim. Birlik olalım. Burçlarda dalgalanan sancak, yeni fetihlere kapı, kapılara anahtar olalım. Gönüllere fatih olalım. Zaten gönül kalemizin bugünkü fatihleri de dünün “Genç Kalemler”i değiller midir?

Bizler “Genç Arkadaş” ile toprağa bir tohum attık. Bu tohum yarın Allah’ın izniyle yeşerecek fidan olacak. Bu fidanı kalemimizle besleyecek, mürekkebimizle sulayacağız. Gün gelecek fidan büyüyecek koca bir çınar olacak. Anadolu’dan uzayan gövdesinin dalları Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Türk Dünyası’nı saracak. Gölgesinde bütün Türkistan toplanacak.

Biz gönül coğrafyasında bugün bir damlayız. Yarın bir göl, sonra deniz, ardından okyanus olacağız. Önce Türkiye ardından TURAN olacağız… Çünkü inanıyoruz ki; “Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan

Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan.”