Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Hadislerle İslam Kitabı Dijital Ortamda

Hadis alanında uzman 85

Hadis alanında uzman 85 ilim adamının kolektif bir çalışması sonucu ortaya çıkartılan ‘Hadislerle İslam’ eseri dijital ortama taşındı.

 

Hazreti Peygamber’in bütün yönleriyle yeni nesillere anlatılması, onun söz ve hadislerindeki mesajları sade ve anlaşılır bir dille günümüz insanına ulaştırmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Hadislerle İslam” eseri Hazreti Muhammed’in dünyaya gelişinin yıl dönümü olan Mevlid Kandili’nde internet ortamında erişime açıldı. İlk baskısı 2012 yılında yayınlanan esere, internette de erişim kolaylığı sağlanmasıyla yurt içi ve yurt dışında geniş bir kitleye ulaştırılması hedefleniyor. Hazreti Muhammed’in örnek hayatı, sünneti, uygulamaları, meydana getirdiği ilk İslam toplumunun hadisler aracılığıyla ortaya konduğu esere “http://hadislerleislam.diyanet.gov.tr/” adresinden ulaşılabilecek.

Almanca ve Arapça tercümeler yapılacak
Dünya dillerine de çevrilmesi planlanan eserin, Arnavutça, Kırgızca ve Azerice’ye çevirisi tamamlandı. İngilizce, Rusça ve Boşnakça’ya çevirisi devam eden eserin, Arapça ve Almanca tercümeleri için de ekipler kuruldu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de aralarında bulunduğu bir kurul tarafından 6 yılda hazırlanan eser, 44 ciltlik İslam Ansiklopedisi’nden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülen en geniş kapsamlı çalışma olarak biliniyor.

‘Hadislerle İslam’ eseri geçtiğimiz yıl Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılımıyla gerçekleşen “Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Ödülleri” töreninde ödüle layık görülmüştü.