Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Hamamcıoğlu’ndan Gençlere Tavsiye

Makine Mühendisleri Odası Antalya

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, kadınların meslek hayatındaki rolüne vurgu yaparak, ”Mesleğimiz, emeğimiz, geleceğimiz” dedi.

 

Daha önce farkındalık oluşturmak adına ‘kadınlar günü yerine erkekler günü kutlansın’ açıklamasıyla büyük ses getiren Ayşen Hamamcıoğlu, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması yolunda emek ve eşitlik mücadelesinin simgesi olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün farkındalık ve dayanışma günü olması gerektiğini yineledi.

‘KADINLAR STRES ALTINDA’

Modern dünyanın ve ekonomik koşulların kadınlara iş hayatında önemli bir rol biçtiğini belirten Hamamcıoğlu, “İş hayatındaki erkek egemenliği, günümüz kadınlarının çalıştıkları ortamlarda sıklıkla karşılaştıkları cinsiyet ayrımı, şiddet, cinsel taciz, kıyafet kısıtlamaları, aile yaşamındaki sorumluluklar ile iş yaşamının getirdiği sorumlulukların çatışması gibi sorunlar, Türkiye’de kadınların daha fazla stres altına girmesine ve yıpranmasına neden oluyor” dedi.

‘FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMEL ÇIKIŞ NOKTASI OLMALI’

Kadın ve erkeğin, her zaman birbirini tamamlayan bir bütün olduğunun altını çizen Hamamcıoğlu, “Durum ne olursa olsun, olaya kadın ya da erkek olarak değil, insan olarak bakılmalıdır. Böyle bir yaklaşım sergilediğimiz zaman cinsiyet ayrımı ortadan kalkmış olur. Diğer taraftan fırsat eşitliği temel çıkış noktamız olmalı. Eşit fırsat, bizleri, toplumda insan gibi yaşamaya, çalışmaya taşıyacaktır” dedi.

‘İHTİYACA YÖNELİK ÇÖZÜMLER GEREKLİ’

Türkiye’de kadına şiddetin kanayan bir yara olduğunu belirten ve devlet politikalarının ihtiyaca yönelik çözümleri getirmediğine vurgu yapan Hamamcıoğlu, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz maalesef hat safhada. Öncelikle bu alanda ciddi çalışmalar yapılmalı; toplumsal, kültürel seviyelerimizi yukarılara çekecek politikalar üretilmeli. Erkek çocuklarından başlayarak rehabilite ve düzenlemeler yapılmalı” diye konuştu.

KADINLARIN GÖZÜ KORKUTULMAMALI

Hamamcıoğlu, şiddet haberlerinin medyada yer almasının çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bu konu konuşulduğu sürece çözüm bulma şansınız var. O yüzden gazete, televizyon gibi yayın organlarının işlevi büyük. Ancak bu noktada bu haberlerin medyada nasıl yer alacağı konusu çok büyük önem taşıyor. Dikkatli bir şekilde davranıp, kadınların gözünü korkutmamak gerekiyor. Çünkü korkan kadınlar yardım isteme noktasında cesur davranamazlar ve bu da kadına şiddeti daha da arttırır.” ifadelerini kullandı.

‘MESLEĞİN KOLUNDA BİLEZİĞİN’

Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 11 Mart Cumartesi Günü ‘Mesleğin Kolunda Bileziğin’ konulu bir program düzenleyeceklerini belirten Hamamcıoğlu, Türkiye’nin kalkınması noktasında kadınların iş hayatında aktif olması ve meslek hayatındaki sürekliliğinin sağlanması gerektiğini, emeğinin karşılığını alan ve ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadınların hem kendi geleceklerinin hem de ülkemizin geleceğinin en büyük teminatı olduğunu söyledi.

‘SEVDİĞİNİZ İŞİ YAPIN, HAYAL KURUN, SORU SORUN’

Gençlere de seslenen Hamamcıoğlu, “Bilimin ve sanatın olmadığı bir ülke gelişemez. Gençlerin sevdikleri işleri yapmalarını, hayal kurmalarını ve soru sormalarını istiyorum. Soru sormak zaman kazandırır, küçülen dünyayı büyütür. Hayalinizin peşinden koşun. Rol modelleriniz olabilir ancak hiç kimse ile kendinizi kıyaslamayın, özgün olun. Birileri bir şey yapmışsa inanın ve kendinize güvenin ki siz daha iyisini yapasınız. Yeter ki çok çalışın, mesleğiniz bileziğinizdir unutmayın.” diye konuştu.