Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

KEİK Heyeti Antalya’da

KEİK (Karadeniz Ekonomik İşbirliği

KEİK (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi) Vali Münir Karaloğlu’nu Makamında Ziyaret Etti…

 

KEİK (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi) Rusya Ulusal Konseyi Türkiye Başkanı Erdoğan Güzdüzpolat,  KEİK Rusya Ulusal Konseyi Başkanı Vuctor Arkhipov ve konsey üyelerinden oluşan bir heyetle Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Mesut Şahin/Antalya

KEİK Rusya Ulusal Konseyi Türkiye Başkanı Erdoğan Gündüzpolat, Rusya’nın bizim için önemli olduğunu, Antalya’nın da Rusya için bir marka olduğunu, iki devlet arasında başlatılan sıcak ilişkilere katkıda bulunmak için burada olduklarını belirtti.

KEİK Rusya Ulusal Konseyi Başkanı Vuctor Arkhipov da kendilerini burada ağırladığı için Vali Karaloğlu’na teşekkür etti. Üç gündür burada olduklarını, Antalya’nın sadece bir tatil yeri olmadığını aynı zamanda ticaret, sanayi ve tarım kenti de olduğunu gördüklerini, burada tanışdıkları yeni partnerlerle işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Ayrıca Rusya Federesyonu Turizmciler birliği temsilcisi geçtiğimiz sezon Antalya’ya gelemeyen Rus turislerin önümüzdeki yıl Antalya’ya gelecekleri için heyecan içinde olduklarını kaydetti.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ‘’Antalya Rusya ilişkileri, belki iki devlet arasındaki ilişkilerden daha ileri daha gelişmiş durumda çünkü biz her yıl yaklaşık üçbuçuk milyon rus misafirimizi bu şehirde ağırlıyoruz, Ruslar Antalya’yı seviyor biz Rusları seviyoruz.’’ dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi Karadeniz Bölgesindeki Ülkeler için çok önemli, bu ülkeler arasındaki barışı, istikrarı ve refahı artırmak, refahı paylaşmak adına KEİK ve onun altındaki diğer örgütler bölge için önemli, Bölge ülkeleri arasında birbirimizi tamamladığımız bir çok özelliğimiz var, Rusya’da olup bizde olmayan, bizde olup Rusya’da olmayan birçok özelliğimiz var. Bu birbirimizi tamamlayan özellikleri paylaşarak bölgedeki refahı artırırız hem de istikrarı korumuş oluruz.

Antalya Rusya ilişkilerine geri dönersek, başta turizm, tarım, ticaret olmak üzere birçok başlık altında Antalya’nın Rusya ile çok ciddi ilişkileri var. Bunun ötesinde Antalya’da Gayrimenkul alarak burada oturmaya karar vermiş binlerce Rus vatandaşı ve evliliklerle oluşmuş akrabalıklar var. Bunların hepsine baktığımızda aslında ilişkilerimizi daha kolay geliştirebilecek avantajlarımız olduğunu da görürüz.

Turizmde geçen sezon maalesef istemediğimiz bir olay nedeniyle iyi bir yıl geçirmedik ama ümit ediyoruz ki 2017 yılında, 2016 da oluşan açığı kapatırız. Çünkü Antalya’daki turizm altyapısı, tesislerin kalitesi, yetişmiş insan gücü konuştuğumuz rakamların çok daha fazlasını burada ağırlama imkanı sağlayacak kapasitede.

Tarım ürünleriyle ilgili engeller de tam olarak kalkmış değil. Biz iki ülke arasında sadece ticareti değil sosyal ilişkileri onun ötesinde iki ülke halklarının buluşmasını kolaylaştıracak imkanları artırmamız lazım diyen Vali Karaloğlu, KEİK heyetini Antalya’da ağırlamaktan mutlu olduğunu memnun olduğunu ifade etti.