Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Kırmızı meyveler sizi nasıl korur?

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte kırmızı renkli meyveler pazar tezgahlarında yerini almaya başladı.

Havaların ısınmasıyla birlikte kış meyveleri tezgâhlardan uzaklaşmaya ve yerlerini yaz meyvelerine bırakmaya başladı. Yaz mevsiminin kırmızı renkli meyveleri ise hem görüntüleri hem de lezzetleriyle herkesi cezbediyor. Tezgâhları renklendiren çilek, böğürtlen ve kızılcık meyveleri, güzel tatlarının yanı sıra sağlığa yararlarıyla da dikkat çeken en güzel yaz meyvelerinden sadece birkaçı…
 
 
Vitamin deposu çilek 
 
Mis gibi kokusuyla bile insanları kendine çeken çilek, bol miktarda demir ve fosfor içermesi nedeniyle önemli bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengin olan çilek, vücuda kuvvet veriyor, kolesterolü düşürüyor ve damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kansere karşı koruyucu etkisi de olan çilek, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma da yararlı. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürüp, stresi de azaltıyor.

 
Bağışıklık sistemi güçlendiricisi 
 
Tezgâhlarda çok kısa bir süre kalabilen kızılcık meyvesi de vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olması nedeniyle tercih ediliyor. A, C vitaminleri ile karoten, tiamin, riboflavin, niasin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır, kükürt, demir ve iyot içeren kızılcık, güçlü antioksidan özelliği ile soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere bağışıklık sistemi sorunlarında yardımcı oluyor, bağışıklığı güçlendiriyor. 
 
Alerjiyi azaltıyor
 
Vücudumuzdaki iltihaplanmayı önleyen, alerjileri azaltan, kan damarlarını güçlendiren muhteşem antioksidan olan kızılcık, retinayı koruyarak göze de fayda sağlıyor. Kızılcık, zengin bir melatonin kaynağı olmasıyla da dikkat çekiyor. Uzmanlar melatonini en önemli antioksidan olarak tanımlıyor. Melatonin takviyesi günümüzdeki temel anti-aging tedavilerinden birisini de oluşturuyor. 
 

 
Kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatıyor
 
Koyu kırmızı ve mor rengini, bir antioksidan olan yüksek oranda antosiyanin içermesine borçlu olan böğürtlenin de kanserli tümörlerin ( özellikle kolon ve yemek borusu ) büyümesini yavaşlattığı belirtiliyor. Sahip olduğu antioksidanlar ile aynı zamanda artirit, yaşa bağlı hafıza kaybı, katarakt ve diğer göz problemleriyle mücadelede rol oynuyor. Çözünür lif içermesinden ötürü de kan kolesterolünü düşürmeye, tokluk sağlamaya, kilo kaybına, Tip 2 diyabetle mücadeleye yardımcı oluyor.
 
Cildi de gençleştiriyor 
 
Böğürtlen, zayıflamak isteyenler için de iyi bir meyve seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Tok tutucu özelliği sayesinde yemek ihtiyacını azaltıyor. Antioksidan zengini bir meyve olan böğürtlen ayrıca genç kalmak için de birebir. Bu meyvenin en önemli özelliklerinin başında cildi gençleştirmesi geliyor. İçinde çok fazla miktarda C vitamini de bulunuyor. 
 
(SEMA AKBAŞ / TRTTURK COM)