Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

MEB Son 18 Yılda Atanan Öğretmenleri İnceleyerek

Milli Eğitim Bakanlığı, 1998

Milli Eğitim Bakanlığı, 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin diplomalarını incelemeye aldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sahte diploma nedeniyle 76 öğretmeni görevden almasının ardından soruşturma derinleşiyor. MEB, 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin diplomalarını mercek altına aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin öğrenim bilgileri de dahil tüm kişisel verilerinin işlendiği MEB Bilişim Sistemi’nde (MEBBİS) yapılan taramada “Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri” ekranına girilmesi gereken belgelerde de eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle işlem başlattı. MEB, il milli eğitim müdürlüklerine MEBBİS’teki bilgilerin güncellenmesini talimatını verdi.

MEB tarafından 1998 yılından bu yana ataması yapılan 650 bine yakın öğretmenin atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelerinin MEBBİS’e tam ve doğru olarak girilmesi talimatı verildi. Belgelerin yapılacak atamalarda, halihazırda öğretmen olanların tayin ve görevde yükselme işlemlerinde önem arz ettiğinin altı çizildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla öğretmenlerin yanı sıra diğer memurlara da duyuru yaptı. Memurların da diploma, diploma tarihi, diploma numarası gibi kendi öğretim bilgilerinin tam olarak girildiğini kontrol etmesi istendi. Memurlar, eksik veya yanlış olan kısımlarının düzeltilmesi için ilgili özlük birimlerine başvuru yapacaklar.