Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

MEHMET ALİ ŞAHİN AKP’NİN YENİ YEMİN METNİNİ OKUDU

TBMM Açılışıyla birlikte seçilen milletvekillerinin meclis kürsüsünden okumaları gereken Yemin metni için “Bu yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yemini yapmış değiliz” şeklinde açıklamada bulunan AKP Milletvekili Mehmet Ali Şahin…

TBMM Açılışıyla birlikte seçilen

TBMM Açılışıyla birlikte seçilen milletvekillerinin meclis kürsüsünden okumaları gereken Yemin metni için “Bu yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yemini yapmış değiliz” şeklinde açıklamada bulunan AKP Milletvekili Mehmet Ali Şahin Yeni Anayasa sonrası değiştirmeyi düşündükleri yemin metnini okudu.

Yemin metnini değiştirerek okuyan Leyla Zana ile başlayan yemin tartışmasına, partisinin Karabük il başkanlığında 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen il danışma kurulu toplantısında konuşan Şahin “Altıncı kez parlamentoda yemin etmiş olan bir hemşehrinizim, kardeşinizim. Bu yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yemini yapmış değiliz.Çünkü hiçbir demokratik ülkenin meclisinde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış bir yemin metnidir. İdeoloji kokan, ayrımcılık kokan, baştan sona imla hatalarıyla dolu, tabi ki darbe dönemlerinin anayasasının yemin metnidir. O bakımdan bu anayasa yürürlükte kaldığı sürece darbe ürünü, 82 anayasası yürürlükte kaldığı sürece bu anayasa ve tabii ki bu yemin metni tartışılmaya devam edecek” dedi ve sölerine devam etti…

AKP’NİN YENİ YEMİN METNİ

Bizim yeni anayasada, sivil anayasada ön gördüğümüz yemin metnimiz her türlü ideolojiden uzak, ayrımcılıktan uzak çağdaş ve demokratik bir ülkede, mecliste bulunması gereken üstüne ant içilmesi gereken bir metin. İzin verirseniz bizim anayasa değişikliğinde, yani yeni anayasa tasarısındaki yemin metnini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma, devletin bağımsızlığını, milletin bağımsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, mukaddesatım ve şerefim üzerine yemin ederim.” Bizim yemin metnimiz bu. Bu kadar. Herkesin Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olan herkesin, etnik kökeni ne olursa olsun, anadili ne olursa olsun, herkesin üzerinde mutabık kalacağı ve gönül huzur ile üstünde yemin edebileceği bir metindir” ifadesinde bulundu.

ŞUAN HALA YÜRÜRLÜKTE OLAN YEMİN METNİ

Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.