Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

MHP Kongresinde İşler İyice Karıştı!

19 Haziran günü Ankara

19 Haziran günü Ankara Anadolu Otelinde gerçekleştirilen tüzük kurultayına nezaret eden noter Kurultaya katılan delege sayısını 330 olarak açıkladı.

 

MHP’li muhaliflerin düzenlediği tüzük kurultayı noterinden bir itiraf geldi. “Kongreyi 330 delege ile başlattılar. Ben başlayı talimatı vermedim, 652 sayısını hiç söylemedim.” dedi gündeme bomba gibi oturdu…

Dün akşam Kanal A televizyonunda Fatin Dağıstanlı’nın düzenlediği programa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Medya ve İletişimden Sorumlu Başdanışmanı Metin Özkan katıldı.

Metin Özkan konuşması esnasında tüm basın organlarında yayınlanan kayıtlardan bahsedince Ankara 13. noteri telefonla programa katıldı. Noter açıklamalarında itiraf gibi ifadeler kullandı…

Tüzük kurultayına katılan Ankara 13. noteri Mustafa İset, katıldığı televizyon programında“Divanı açmak için benden sayı istediler ben 330 olduğunu söyledim” sözlerini dile getirdi.

Metin Özkan’ın sorusu üzerine de “Kongrenin açılabilmesi 809 olması lazımdı” dedi.

Noterin bu açıklamalarına cevap olarak konuşan Özkan;

Bu sözler kongrenin hukuken açılamayacağının itirafıdır.

Halbuki, Tüzük hükümlerinde yapılacak bir değişiklik için Dernekler Kanunuyla, Türk Medeni Kanunun 78 ve 81’nci maddeleri kapsamında, toplam delege sayısının üçte iki çoğunluğunun aranacağı yazmaktadır. Salt çoğunlukla Tüzük değiştirilemeyeceğini tescil eden emsal Yargı kararları ise bol miktarda bulunmaktadır. Buna göre tüzük kongresinin açılabilmesi için MHP delege sayısının üçte iki çoğunluğu olan 809 delegenin kanuni tespitinin yapılması ve salonda hazır bulunması gerekiyor.”ifadelerini kullandı.