Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

MHP’li Aksoy ”Antalya 5 Ayda 1 Milyon Turist Kaybetti”

Aksoy:”Turizm ve tarıma bağlı

Aksoy:”Turizm ve tarıma bağlı Antalya ekonomisi ,maalesef her iki dalda da tarihinin en kötü dönemini geçiriyor…”

 

Özel Haber: Mustafa YILMAZ – Haber Birikim

 

Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl Başkanı Mustafa Aksoy, “Turizmin Başkenti Antalya, AKP Hükümetinin izlediği yanlış politikalar neticesinde turiste hasret bir  sezon yaşıyor .” Dedi.

Antalya ekonomisinin lokomotifi olan turizm ve tarım sektörlerinin tarihinin en kötü dönemini geçirdiğini vurgulayan Aksoy Yaptığı Açıklamada;

“Turizm ve tarıma bağlı Antalya ekonomisi ,maalesef her iki dalda da tarihinin en kötü dönemini geçiriyor . Antalya ekonomisinin lokomotifi olan turizm sektörü, yaşanan Rus krizi ve artan terör olayları nedeniyle neredeyse durma noktasına geldi. Sonuçları belli olmasına rağmen hükümetin gerekli önlemleri zamanında almamasından dolayı Antalya ekonomisi bugünkü ağır travmayı yaşamaktadır. Hükümet konuya lokal bazlı bakarak birkaç büyük firma için geçici çözümler üretmiş ,konuyu örtbas etmiştir. Oysaki başından beri  Antalya’da turizm biterse, tarım biter, esnaf biter, inşaat sektörü biter, hizmet sektörü biter velhasıl tüm ekonomi zarar görür dedik ama dinletemedik… Bu gün gelinen nokta içler acısıdır. Durumun vahametini görebilmek için büyük araştırmalar yapmamıza gerek yoktur. Şöyle bir kapalı yola, Konyaaltı’na ,Kemer ,Side ,Alanya cadde ve sahilerine bakmamız yeterlidir.” ifadelerine yer verdi.

ANTALYA, 5 AYDA 1 MİLYONDAN FAZLA TURİST KAYBETTİ

Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısında  %30  oranında düşüştüğünü belirten Aksoy, “Aynı dönemde Rusya’dan gelenlerin sayısı ise % 96 düşmüştür. Antalya, sezonun nasıl geçeceğinin aşağı yukarı belli olduğu mayıs ayında da büyük ziyaretçi kaybı yaşadı. Ocak-Mayıs döneminde yüzde 44,1 düşüşle 2,3 milyondan 1,3 milyona gerileyerek  5 ayda 1 milyondan fazla turist kaybetti. Antalya halkını ve esnafını EXPO yalanıyla avutan AKP Hükümeti ,acilen turizm sektörü,  esnaf ve üreticimizin zararlarını karşılayacak kalıcı çözümler üretmelidir.” dedi.

EN BAŞINDAN BERİ TURİZMCİMİZİN VE ÜRTİCİMİZİN YANINDAYIZ

Rusya krizinin hemen sonrasında MHP tarafından bir inceleme heyeti oluşturulduğunu söyleyen Aksoy, “Partimiz genel başkan yardımcıları Sayın Emin Haluk Ayhan  ve Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun da içerisinde bulunduğu inceleme heyetimiz, sektör temsilcileriyle  istişare toplantıları yaparak , onların görüş ve önerilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getirdiler . Ancak hükümet hiçbir tedbir almayarak  sektörel krizin her geçen gün daha çözümsüz hale gelmesine neden olmaktadır .

Turizm sektör  temsilcileriyle yaptığımız istişareler neticesinde , sektöre destek olacak  acil   tedbirleri şöyle sıralayabiliriz :

  1. 2016 yılı ve 2017  ilk 6 ayına  ait SSK Prim Borçları  silinebilir veya irtifak ve ecri misil borçlarında olduğu gibi önümüzdeki yıllara yayılarak taksitlendirilebilir .

  2. Muhtasar Vergi ödemeleri de yukarıda olduğu gibi silinebilir veya taksitlendirilebilir .

  3. KDV , Geçici Vergi ve Kesin Vergi dönem borçları taksitlendirilebilir .

  4. 2016 yılı ve 2017 ilk 6 ayına ait tahakkuk eden elektrik ve su borçları için  hükümetin aracılık etmesi ve  ödemelerin 2017 yılından sonra uygun taksitlerle ödenmesi  sağlanmalıdır .

  5. Ve en önemlisi  BDDK, bankalara olan kredi borçları ve faizlerinin ilgili bankalar tarafından ötelenmesine açık ve kesin destek sağlamalıdır .

Turizm sektörünün acil beklediği bu tedbirler alınmadığı gibi , geciken Muhtasar ,Geçici Vergi ,KDV ve  SSK prim borçları için  ödeme emirleri gönderilerek işletmeler elektronik  haciz işlemleri  ile yüz yüze bırakılmaktadır . Bununla birlikte ödenemeyen elektrik ve su borçları için Belediyeler ve Elektrik Dağıtım Şirketleri de kesinti uygulayarak tesisleri zor durumda bırakmaktadırlar .

MHP Antalya İl Başkanlığı olarak turizm sektörümüzün sıkıntılarını her fırsatta dile getireceğiz ve gereken tedbirlerin takipçisi olacağız . Herşeye rağmen turizm sezonunun iyi geçmesi , sektörün  ve çalışanlarımızın yüzünün gülmesi temennisiyle saygılarımı sunarım .” ifadelerini kullandı.