Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

PARDUS İLE YILDA 700 MİLYON LİRA TASARRUF EDİLEBİLİR…

TÜBİTAK’ın geliştirdiği Milli İşletim
TÜBİTAK’ın geliştirdiği Milli İşletim Sistemimiz Pardus Dağıtımını kamuda yaklaşık 20 bin kullanıcı kullanıyor, ev ortamında ise 100 binden fazla cihazda kullanıldığı tahmin ediliyor.
Pardus’un Kamu kurumları, üniversiteler ve belediyelere yaygınlaşmasıyla birlikte yıllık 700 milyon lira lisans ücreti tasarrufu sağlanması bekleniyor.
Bu sistemin, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Milli Savunma Bakanlığı,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gibi kurumlarda yaygınlaştırma çalışmaları sürdürülmekte; Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı,  Halk Sağlığı Müdürlükleri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)  ve TÜBİTAK’ın da aralarında bulunduğu birçok kurumda pilot çalışmalar devam etmektedir.
“Sanal Pardus Kampüsünde eğitim fırsatı”
Sistemi kullanan kurumlardaki bilgi teknoloji çalışanlarına, PARDUS eğitimleri verilmeye devam ediliyor. Eğitimleri daha geniş kitlelere yaymak için uzaktan eğitim sağlayacak sanal Pardus Kampüsü de oluşturuldu.
Pardus kurum eğitimlerinin, önümüzdeki yıllarda da devam ettirilmesi planlanıyor. Şu ana kadar otuzdan fazla kamu kurumuna ücretsiz Pardus eğitimi verildi.
“Pardus Çağrı Merkezi’ne (444 5 773) gelen sorular kitaplaştırıldı”
Pardus’un sertifikasyon sisteminin kurulması için Türk Standartları Enstitüsü ile sözleşme imzalandı. Bu yıl içinde tamamlanacak çalışma sonucunda soru bankaları oluşturulacak ve TSE üzerinden sözlü ve yazılı sınavlarla sertifikasyon sağlanmasına başlanacak.
“Adı Anadolu Parsı’ndan”
Milli işletim sisteminin adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana’dan geliyor.
Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanan Pardus’un, 2013 sürümüyle bireysel kullanıcılara yönelik resmi sürümü de bulunuyor.
Türkiye’de özgür yazılım bilincinin arttırılması hedeflenen PARDUS ile kamu, özel sektör kuruluşları ve halkın rahatlıkla kullanacağı bir işletim sistemini sunmak ve bilişim sektörüne yeni çalışma alanları oluşturmak amaçlanıyor.
Kaynak : TÜBİTAK