Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Polislerin Yıllardır Beklediği Teklif Meclis Gündeminde

Manisa Milletvekili ve MHP

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, polislerin emniyet hizmetleri tazminatının artırılmasına, üniversite mezunu polislerin ek göstergelerinin 2.200’den 3.600’e çıkarılmasına ve diğer polislerin ek göstergelerinin de buna paralel olarak arttırılmasına yönelik kanun teklifini TBMM’ye verdi.

Emniyet çalışanları hak ettikleri ücreti alamıyorlar
Polislerin emniyet hizmetleri tazminatı ve ek göstergelerinin artırılmasına yönelik kanun teklifi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ Ülkemizin huzur ve güvenliği için her türlü fedakârlığı yapan polis teşkilatı Türk Milletinin gönlünde ayrı bir yere sahiptir. Zor şartlar altında can siperane görev yapan Türk polisi maalesef verdiği hizmetin karşılığını alamamaktadır. Düzensiz çalışma şartları, mesleki risk, stresli çalışma ortamı bırakın çalışma azmini, polisimizin yaşama azmini dahi kırmaktadır. Son on yılda 300 polis intihar etmiştir. 100’ün üzerinde polis şehit olmuş, 1.600 polis, görevi sırasında ve görevin yarattığı meslek hastalığından vefat etmiştir. Polislerin özlük hakları, çalışma koşulları, hizmet binaları, lojmanları, gibi problemli alanlarda hâlen bir çözüm ortaya koyamayan AKP 2002, 2007, 2011 ve 2015 Genel Seçimleri öncesinde emniyet çalışanlarının özlük haklarının düzeltileceği yönündeki sözünü unutmuştur. Teklifimizle; Emniyet Hizmetleri Sınıfında çalışanların ağır çalışma şartları ve emsallerine yapılan ödemeler dikkate alınarak emniyet hizmetleri tazminatında iyileştirme yapılmaktadır. Emniyet çalışanlarının Emniyet Hizmetleri Tazminatı artırılmakta, ek göstergelerinde iyileştirme yapılmakta ve 8’inci dereceye kadar ek göstergeler belirlenmektedir. Ayrıca başka sınıflarda çalışan memurlarda olduğu gibi Emniyet Hizmetleri Sınıfında Çalışanlara da 8 inci dereceye kadar ek gösterge verilmesi ve emsali çalışanlara verilen ek göstergeler de dikkate alınarak bazı unvanların ek göstergeleri yeniden düzenlenmektedir. Böylelikle halen çalışanlar ile emekli emniyet personelinin mağduriyetleri giderilmektedir.” dedi.

Emniyet hizmetleri tazminatını artırdık
Polislerin Emniyet tazminatlarının artırılmasıyla ilgili kanun teklifi üzerine açıklamada bulunan MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 152 nci maddesinin “II-Tazminatlar” kısmının “ D EMNİYET HİZTMETLERİ TAZMİNATI” bölümünü değiştirerek polislerimizin emniyet hizmetlerini tazminatı artırarak; Başkomiserlerin kıdem tazminatlarını % 138’den % 185’e, komiserlerin kıdem tazminatlarını % 131’de % 170’e, komiser yardımcılarının kıdem tazminatlarını % 126’dan % 160’a çıkardık.Kıdemli Başpolis kadrolarına atananlar için % 155, başpolis kadrolarına atananlar için % 150 oranında kıdem tazminatı verilmesini öngördük. 1 nci ve 2 nci , derece polislerin kıdem tazminatlarını % 118’den % 145’e, 3 üncü ve 4 ncü derce polislerin kıdem tazminatlarını % 118’den % 140’a, 5 ve 6 ncı derece polislerin kıdem tazminatlarını % 111’den % 135’e, 7 nci derece polislerin kıdem tazminatlarını % 111’den % 130’a, 8 nci derece polislerin kıdem tazminatlarını % 102’de % 130’a, 9 ve daha yukarıdaki polislerin kıdem tazminatlarını % 102’den % 125’e çıkardık. Çarşı ve mahalle bekçilerinin kıdem tazminatlarını i için % 72’den %100’e çıkardık.Özel Harekat, Asayiş, Trafik ve Çevik Kuvvet birimleri ile Polis Merkezi Amirliklerinde fiilen görev yapanlar için ayrıca % 25 kıdem tazminatı artışı öngördük. Zorunlu hizmet bölgesi illerde fiilen görev yapanlara ayrıca % 40 kıdem tazminatı artışı yaptık. “dedi.

Emniyet çalışanlarının ek göstergelerini 3600’e yükselttik.
Polislerin ek göstergelerinin artırılmasıyla ilgili kanun teklifiyle ilgili bilgi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “Emniyet çalışanlarının ek büyük beklentileri ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesidir. Ek göstergeleri düşük olduğu için çalışan polis memurlarının maaşları emekli olunca yarı yarıya düşmektedir. Bu nedenle onbinlerce polis memuru yaşı geldiği halde emekli olmamaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun eki (I) Sayılı Ek Göstergeler Cetvelinin “ VII. EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI” bölümünü değiştirerek üniversite mezunu polis memurlarının ek göstergelerini 2.200’den 3.600’e çıkardık. 2 nci derecedeki üniversite mezunu polislerin ek göstergelerini 1.600’den 3.000’e, 2 üncü derecedeki polislerin ek göstergelerini 1.100’den 2.000’e, 4 üncü derecedeki polislerin ek göstergelerini 800’den 1.600’e çıkardık. Birinci derecedeki diğer polislerin ek göstergelerini 1.500’den 3.000’e, 2 nci derecedeki polislerin ek göstergelerini 1.100’den 2.200’e, 3 üncü derecedeki polislerin ek göstergelerini 800’den 1.600’e, 4 üncü derecedeki polislerin ek göstergelerini 650’den 1.300’e çıkardık. Aynı şekilde alt derecelerdeki polislerin ek göstergelerini de yozde yüz oranında artırdık. “dedi.

Emniyet çalışanlarına fazla mesai karşılığında ya ek ödeme yapılmalı ya da fazla mesaileri yıllık izinlerine yansıtılmalıdır.
Emniyet çalışanlarının fazla mesailerinin karşılığını alamadıklarını söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “Emniyet çalışanların en önemli sorunlarından biri de çalışma saatlerinin düzensizliğidir. Devlet memurları haftada 40 saat çalışırken emniyet çalışanları haftada ortalama 70 saat çalışmakta ve bu çalışmasının karşılığını alamamaktadır. Bu konuda da acil bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Ya emniyet çalışanlarına fazla mesaileri karşılığında ek ücret verilmelidir. Ya da fazla çalışma saatleri yıllık izinlerine yansıtılmalıdır. Bu konuda da acil bir düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır.”dedi.