Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

TÜRKİYE, SAVAŞIN EŞİĞİNDE!

Ülkenin temelinde CHP’nin harcı

Ülkenin temelinde CHP’nin harcı olduğunu belirten CHP İl Başkanı Adayı Tuncay Ercenk, “Çok olumsuz bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, cumhuriyet tarihi boyunca hiç bu kadar savaşın eşiğine getirilmiş bir ülke konumuna gelmedi. Türkiye, çok uluslu güçlerin ve devletlerin egemen olduğu, yönlendirdiği bir savaşın tam ortasında bulunuyor” dedi

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin 26 Aralık’ta yapılan il başkanlığı kongresi için CHP Antalya eski Milletvekili Tuncay Ercenk, başkan adaylığını açıkladı. 23 Aralık 1930’da Asteğmen Kubilay’ın şeriat özentileri tarafından katledildiği, cumhuriyete ve devrimlere kurşun sıkıldığı günün 85. Yıldönümünde CHP İl Başkanlığı’na aday olmasının önem taşıdığını vurgulayan Tuncay Ercenk, şunları söyledi: “Çok olumsuz bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, cumhuriyet tarihi boyunca hiç bu kadar savaşın eşiğine getirilmiş bir ülke konumuna gelmedi. Bu dönemde bir tek Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirdik. Oradan da başarıyla çıktık. Ama o iki devlet arasındaki anlaşmazlıktan dolayı çıkan bir olaydı. Ama şimdi Türkiye, çok uluslu güçlerin ve devletlerin egemen olduğu, yönlendirdiği bir savaşın tam ortasında bulunuyor.”
TERSİNİ YAPAN İKTİDAR VAR
Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünü hatırlayan Ercenk, 13 yıldır bunun tam tersini yapan bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyerek, “Bu ülkeyi sadece savaşın değil kaosun eşiğine sokan bir iktidar var. İnsan hakları ayaklar altında. Gazeteciler, aydınlar zindanlarda. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınmış, insan hak ve özgürlükleri perişan bir Türkiye. Ekonomi ne yapılacağı bilinmez bir yöne doğru sürüklenmekte. Böyle karanlık bir tablo içinde bizim mücadele edeceğimiz tek bir örgüt var. O da Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu ulusal bağımsızlık ruhunu yaşatan Cumhuriyet Halk Partisi. Böyle bir iktidardan kurtulmanın yolu da kurumsallaşmış, ideolojisine sahip çıkmış bir CHP iktidarıyla ancak mümkün hale gelecektir” diye konuştu.
YÜZDE 25’E ÇAKILMAK İSTEMİYOR
CHP’nin yüzde 25’te çakılıp kalmasını istemediğini dile getiren Ercenk, CHP’nin geleceğin partisi olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Bu noktadan baktığımız zaman ben CHP kurumsal kimliğinin öne çıkarılmasını ve bireysel çıkarların sürekli ikinci planda tutulmasını öneren bir arkadaşınızım. İnsanların siyaset yapmak isterken elbette bir yerlere gelmek isterler. Bunlar doğal taleplerdir. Reddetmek mümkün değildir. Ancak bu hedef ve beklentileri partinin geleceğinin önüne koymak yanlıştır. Bir süredir maalesef bu tür sorunlar gündeme geliyor. Bu açıdan baktığınız zaman CHP’nin kurumsal kimliği esas alınmadan büyümesi mümkün değildir. Önce partiyi bütünleştireceğiz. CHP’nin örgütlenme modelinde de bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini görüyorum. CHP’nin yeri yüzde 25 değil, biz daha da ileriye gitmek durumundayız”
CHP’NİN TEMELDE HARCI VAR
CHP’nin ülkenin temelinde harcı olduğuna dikkat çeken Tuncay Ercenk, kendisinin ‘İl başkanı gitsin, ben geleyim’ anlayışında olmadığını ifade ederek, “Partimde bana ihtiyaç varsa ben taşın altına elimi koymaya hazırım. Hiçbir zaman tek başına ortaya çıkmadım. Bunu şimdi de örgütüme sordum. Onlara gittim. Doğrudan burada adaylığımı açıkladıktan sonra ilçelere gitmedim. Herkesin düşüncelerini alarak buraya geldim. Her zaman örgütün bizi aday göstermesini bekledik. Bugün de örgütümün bana görev vermesiyle CHP İl başkan adayı olmaya karar verdim. Her zaman uzlaşmaya önem verdim. Kimseyi dışlamayacağım, ötekileştirmeyeceğim. Herkesi kucaklayacağım, camiayı birleştirmeye geliyorum. Birikiminden yararlanarak partimizi iktidara taşıyacağız” dedi.
BÜYÜK UZLAŞMAADAYI DAYI
Ercenk’e CHP Eski Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın adayı olduğu yönünde ki iddialara cevap verdi. Ercenk,’’Sayın Baykal Antalya’nın yetiştirdiği çok önemli bir siyasetçi. Partimizin üyesi. 18 yıl genel başkanlık yapmış bir Antalya milletvekili olarak gerçekten Türkiye’nin her noktasına vurmuş bir siyasetçidir. Bunlar hep söylenir. Bütün arkadaşlarım da Deniz Baykal’ı sever ve sayarlar. Ben şuan CHP İl Başkan adayıyım. Eğer Baykal’da bana bu konuda destek olursa çok mutlu olurum. Ben CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de bu konuda görüşmelerim oldu. Ben eski milletvekiliyim. Bunu şunun adayı noktasında değil de bir büyük uzlaşmanın adayı olarak alın bu şekilde değerlendirin. Ben onurumla siyaset yapmaktan hep onur duydum. Küskünlükleri, kırgınlıkları, uzak duruşları, uzaklaştırılmışların tekrar partiye kazandırmaya çalışan bir il başkanı adayıyım. Partide siyaset yapmış dinamikleri bir araya toparlayacağız. Bunların hepsinin birikiminden, deneyimden yararlanmak lazım. Biz şuanda ki kadrolar ile dışarıda kalmış parti dinamiklerini bir araya getirmeye çalışacağız. Partinin eski dinamiklerini bir araya getirip bir fotoğraf çektirmeyi istiyorum” diye konuştu.
BU TÜR DEDİKODULAR OLUR
Bazı belediye başkanlarının delegelerin üzerinde etkisi olduğu iddialarıyla ilgili sorulan soru üzerine Tuncay Ercenk, şu cevabı verdi: “Benim de gittiğim çalışmalarda buna benzer şeyleri duyuyorum. Fakat daha çok Muratpaşa Belediyesi gibi geliyor. Başkanın kendisi ile de konuşurum. CHP örgüt olarak belediyelerin çalışmalarına benimsenmesine, onun faaliyetlerinin örgüt tarafından benimsenerek topluma aktarılmasında bir görevi olduğunu düşünüyorum. Yani belediye başkanının görevi değil. Ben de CHP İl başkanı olarak bu benim belediyem diye sahipleneceğim ve siyasetimi devam ettireceğim. Bunda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Yani yerele yönetimler kendimizi ifade edebileceğimiz tek yerlerdir. Biz uzun yıllardır belediyeleri ciddi anlamda Antalya’da başarılı idik. Şimdi bu son seçimde elimizden belediyelerimizin bazıları çıktı. Bu tür örgüt seçimlerinde dedikodular çıkıyor. Kulağıma da geldi. Şunu ben samimiyetle söylüyorum. Buna benzer şeyler oldu. Bu anlayışı her zaman ret ettim. Bu tür baskıların örgüt seçimlerinde ciddi etkisi olacağını hiç düşünmüyorum. Çünkü biz isyan ederek bu ülkeyi kurduk. CHP isyancı, devrimci, bağımsız ruha anlayışa hakimdir. Kongrelerde kendini gösteriyor. CHP delegesi, örgütü bu tür baskılara boyun eğecek hiçbir karar vermeyecek.”