Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye’nin Yerli Arama Motoru İlbilge

Türkiye’nin ilk ve tek

Türkiye’nin ilk ve tek Yerli Arama Motoru İlbilge Beta Kullanıma Hazır

 

Türkiye’nin genç yazılımcılarından yıllarca Pardus için yararlı çalışmalara ortak olan Kaan ÇAKAL’ın başlattığı ve Pardus Topluluğun Desteklediği bu proje ülkemiz’de bir yandex’in veya bir google’un doğabileceği umudunu taşıyor. 4 Kişilik ekibin çalışmalarıyla kısa sürede gelişen sistem birçok kullanıcının beğenisini kazanmış durumda. Biz kullanıcılara bu projede düşen pay sadece anasayfamız yaparak kullanmak olacağı kanaatındayız.

Nekadar çok kullanıcı kullanır ve nekadar çok webmaster destekler ise okadar çok başarılır olacağına inandığımız proje sizlerin desteğiyle belki ülkemizin google’ı olabilir. Kaan Çakal ile yaptığımız görüşmelerde ” Projenin Amacı , Benim Amacımdır ve tek amacımız kullanıcı dostu ve özgür bir arama motoru oluşturmaktır ” cümlesini kullandı. Bununla birlikte kesinlikle kullanıcıların arama verilerini saklamak veya kontrol etmeyeceklerini belirtti.

İlbilge’nin gelişmesi ve geliştirilmesi hakkında şuanda hazır bir örümcek ve bot kullandıklarını ve örümcek ve bot üzerinde çalışmalar yapıldığını kendi bot ve örümceklerini geliştireceklerini söyledi. Ayrıca bu yapılan projenin github üzerinden paylaşılacağıda bildirildi. Webmaster’ların sitelerini altta bulunan Site Ekle bölümünden site ekleme işlemlerini yapabileceği gibi İlbilge Facebook sayfasına mesaj göndererek’de site ekleme işlemlerini yapabilirler.

Gelelim kazanç konusuna. Hepiniz böyle bir büyük projenin nasıl ayakta kalacağını düşünüyorsunuz. Kaan bey’in bize verdiği cevap sizleri belki biraz şaşırtacak ama şuanlık kazanç elde etmeyi düşünmediklerini kendi bütçeleri ile bunu çözümlediklerini ve ileride masrafların artması durumunda kazanç kapısı açacaklarını ve bunu yine kullanıcıyı rahatsız etmeden yapacaklarını bildirdi.

Bizlerin bu tür projelere destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden tarayıcımızın ana sayfasını ilbilge olarak değiştirdiğimi ve sizlerinde yapmasının hem projeye hemde ülkemize katkı sağlayacağını bildirmek isterim

Ayrıca aldığımız bilgiye göre buradan sizlere bir başka müjdeyide bildirmek isterim. Kaan bey ilbilge gibi %100 milli olan birde web tarayıcısı yapacaklarını ancak bunun için biraz zaman olduğunuda bize bildirdi.

Adres : www.ilbilge.com