Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

VERGİ MÜKELLEFLERİNİN DİKKATİNE !! SON 30 GÜN.

Fraud Audit Corporation (FAC) kurucu ortağı BD-Mali Müşavir Salih Şimşek, 1 Ocak itibari ile birlikte; vergi mükellefi tüm gerçek kişi ve tüzel kişi işletmelerinin, vergi evrakları bildirimi işlemlerini “e-tebligat” yoluyla internet üzerinden yapmaları ve ayrıca hem ‘yazar kasa’ hem de ‘POS cihazı’ olan “yeni nesil yazar kasa” kullanımının mecburi olduğunu açıkladı.

Fraud Audit Corporation (FAC)

Bir süredir uygulanan geçiş süreci ile vatandaşlara yeni uygulamalara alışmaları ve şartlarını değiştirmeleri için fırsat verildiğini belirten  Salih ŞİMŞEK, bu konuda kalan son 30 günlük sürecin iyi değerlendirilmesini, özellikle “e-tebligat” (elektronik tebligat) konusunda işi son günlere bırakmadan mükelleflerin bağlı oldukları Vergi Dairesi’ne giderek gerekli müracaat yapılarak işlemlerin başlatılmasının bu kapsam içine giren vatandaşların lehine olduğunu belirtti.

YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ CİHAZ (YAZAR KASA) DÖNEMİ BAŞLIYOR

Şimşek uygulama ile şu detayları paylaştı. “ Yeni nesil ÖKC, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanma zorunluluğu başlayacaktır. 3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunun 69 ve 70 nolu Genel Tebliği ile 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 426 ve 427 seri nolu genel tebliğleri ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerin cezalı duruma düşmemeleri için yıl sonundan önce eski yazar kasalarını yetkili servislerinde hurdaya ayırtmak suretiyle, bağlı bulunduğu vergi dairesine veya mal müdürlüklerine yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

31.12.2015 tarihine kadar gerekli değişikliği yapmayan mükelleflere VUK’un mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.

VERGİDE ELEKTRONİK TEBLİGAT DÖNEMİ BAŞLIYOR

1 Ocak 2016 tarihinde e-tebligat uygulaması zorunlu hale gelecektir. Kurumlar vergisi mükellefleri ile Gelir Vergisi mükellefiyeti olanlara zorunlu olarak e-tebligat yapılacaktır. Tüzel Kişiler ile Gerçek Kişiler elektronik tebligat kullanımı için 31 Aralık 2015 tarihine kadar bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Tüzel kişiler ve gerçek kişiler vergi dairelerinden yada internet vergi dairesinden edinecekleri, kendi grup ve tanımlarına uygun (gerçek kişiler veya tüzel kişiler için hazırlanmış olanından) “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi” ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuru da bulunacaklardır.

Örneğin: Sadece sahip olduğu araç nedeniyle Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefi olan bir kişi, sistemi kullanmak zorunda değildir. Ancak kendisine kesilen trafik para cezasından veya diğer idari para cezalarından hızlı ve zamanında haberdar olarak haklarından faydalanmak isterse e-tebligat sistemine dahil olabilir.

31.12.2015 tarihine kadar e-tebligat sistemine dahil olmayan mükelleflere VUK’un mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır. Bu uygulamalara başvuru ve edinme işlemleri Mükellefin kendisi tarafından yapılacaktır.  “ dedi.

NOT: VUK Mükerrer 355. Madde ye göre uygulanacak cezalar; (1.1.2015 itibariyle birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek için 1.500 TL. ikinci sınıf tüccarlar, 660 TL. bunlar dışında kalanlar için 330 TL dir.)