Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Kemer’de

Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Semineri Kemer’de Başladı

Yerel Mavi Bayrak Sorumluları

Dünyada Plajların temizliği ve düzeni için verilen Mavi bayrakların yüzde 12,5’nin ülkemizde dalgalandığı belirtildi.
1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2015 yılı itibariyle 436 Plaj v 22 Marina, 14 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Türkiye Çevre Eğitim Vakfının (TÜRÇEV) Kemer Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlediği “9.Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Semineri”nde konuşan uzmanlar, dünyadaki mavi bayrakların yüzde 12,5’nin Türkiye’de olduğunu ve bu yıl 49 ülke arasında Dünya 2’ncisi olarak ülke tanıtımına önemli katkı sağlamıştır.
Kemer’de düzenlenen toplantıya; Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yüksel, TURÇEV Genel Müdürü Erol Güngör, Genel Müdür Yardımcısı Murat Yiğitol’un Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, Belediyelerden ve Sivil Toplum örgütlerinden ve Tesislerden sorumlu çok sayıda yönetici katıldı.
Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yüksel yaptığı konuşmada; “Dünya çevrenin kötü kullanılması nedeniyle iklim değişikliğine kadar varan bir çok tehdit ve tehlike altında. Bu koşullarda da yerel yönetimler olarak çevreye duyarsız olmamız beklenemez. Bu bağlamda Kemer Belediyesi olarak çevreye duyarlılığımız üst düzeydedir. Bu duyarlılığımız artarak sürecektir. Çevreye duyarlılık konusunda önemli bir yeri olan TÜRÇEV’in çabalarına ancak çevreye duyarlı bir toplum destek verebilir.Bu nedenle ; bu sıralarda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine de görmek isterdik. Yeri gelmişken bir öneri de bulunmak istiyorum diyen Yüksel; EKO Okul projesi geleceğimizi oluşturan çocuklarımızın çevreye olan duyarlılığını arttırmak için yeterli değil, Bakanlığımızın en azından okullarda haftada 1 saat çevre koruma konulu ders koyarsa çok yararlı olur diye düşünüyoruz.” dedi.
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen; Mavi Bayrak konusunda güncel bilgileri verdi.

Epikmenr, “.1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2015 yılı itibariyle 436 Plaj v 22 Marina, 14 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Dünyadaki mavi bayrakların yüzde 12,5’nin Türkiye’de olduğunu ve bu yıl 49 ülke arasında Dünya 2’ncisi olarak ülke tanıtımına önemli katkı sağlamıştır”. dedi
11 Aralık Cuma Günü sona erecek olan toplantı; Mavi Bayrak programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik bakanlığı yetkililerinin de katıldığı, 19 kıyı ili 70 Belediyeleri temsil eden yerel sorumlulara, iki gün sürecek olan eğitimin sonunda “Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Eğitim Sertifikası” verilecek ve kurumu adına yöresinde bu görevi yürütmeye hak kazanacaktır.
Ayrıca 11 Aralık Cuma Günü sona erecek olan toplantı sonrası Kemer Belediyesi sponsorluğunda katılımcılara bir gezi programı düzenlenecektir.