Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Yurdakul, ‘Vatandaşlardan Neden Prim Alıyorsunuz !’

MHP MYK Üyesi ve

MHP MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul TBMM Genel Kurulunda Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde 14 yıllık AKP iktidarının sağlık politikalarını değerlendirdi.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK DEFA AKP DÖNEMİNDE BEBEK ÖLÜM HIZI ARTTI

MHP MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul TBMM Genel Kurulunda Sağlık Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde 14 yıllık AKP iktidarının sağlık politikalarını değerlendirdi. Devletin resmi verileri olan TÜİK ve OECD verileri ile Sağlık Bakanının yayınladığı bilgilerin tutarsızlığını ortaya çıkarttığı konuşmasında Yurdakul, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir hükümet döneminde, AKP döneminde bebek ölüm hızının arttığını yani AKP hükümetinin uyguladığı sağlıkta dönüşüm programı neticesinde sağlık göstergelerinin başarılı olmadığını açıkca ifade etti.

 

TÜİK VE OECD RAKAMLARI YALAN MI? BUNLARI NİYE SÖYLEMİYORSUNUZ SAYIN BAKAN?

Yurdakul, istatistiksel verileri sunduğu konuşması sırasında AKP sıralarından gelen sataşmalara, “siz de gelin kürsüden konuşun” derken, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na dönerek “siz bebek ölüm hızını 7.6 olarak açıkladınız ancak TÜİK’e göre bu oran 11.1, OECD’ye göre ise 10.8. Bu çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz Sayın Bakan? dedi.

 

VATANDAŞLARDAN NİÇİN PRİM ALIYORSUNUZ?

MHP’nin seçim beyannemesine atıfta bulunarak, sağlıkta katkı paylarına ve tüm ilave ücretlere karşı olduklarını ifade eden MHP MYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, “Vatandaşımız hem prim ödüyor hem katkı payı, hem de devletin karşılamadığı tetkik ve tedavileri karşılasın diye tamamlayıcı sigorta için ayrı bir para ödüyor, aynen araç kaskosu gibi. Peki, ben buradan AKP Hükûmetine soruyorum: Siz vatandaşlardan niçin genel sağlık sigortası adı altında prim alıyorsunuz?” dedi.

KIZAMIK HORTLADI KIZAMIK HASTALIĞINDA AVRUPA BİRİNCİSİ TÜRKİYE

Ülkemizde kızamık hastalığının AKP döneminde yeniden hortladığını açıklayan Yurdakul, “2013 yılında -devletin resmî rakamları- tam 7.405 kızamık olgusu görüldü bu ülkede, Avrupa 1’incisi, dünya 3’üncüsü oldunuz” diyerek AKP sağlık politikalarını eleştirdi. AKP yetkililerinin “Bunların çoğu Suriyeli.” diyerek kendilerini savunduğunu ifade eden Yurdakul, bu konuda da elindeki istatistikleri TBMM Genel Kurulundaki milletvekilleri ve izleyicilere aktardı; “ 7.405 kızamık vakasından sadece 690 kişi Suriyeli. Ayrıca ülkemizde 7 kişiden biri şeker hastası ve depresyon tanısı konulan hasta sayısı da 8 milyon 179 bin”

 

VATANDAŞLARIMIZI TETKİKE BOĞDULAR

Yurdakul, meclis kürsüsünden tetkik sayılarının çok vahim bir boyuta geldiğini açıklarken “2014 yılında 78 milyonluk nüfusumuzda, radyasyona maruz bırakılarak tomografi çekilen hasta sayısı ne kadar biliyor musunuz? 12 milyon 407 bin. MR sayısı ne kadar? 10 milyon 200 bin” ifadelerini kullandı.

 

SAYIN BAKAN, SİZ 92’NCİ HASTA OLARAK ÇOCUĞUNUZU O DOKTORA MUAYENE ETTİREBİLİR MİSİNİZ?

MHP’li Yurdakul, meclis kürsüsünden konuşurken sık sık Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na dönerek konuşurken, sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün her geçen gün biraz daha arttığını, günde 100 hastaya bakmak zorunda bırakılan hekimlerin artık işlerini yapmakta zorlandığını ifade etti. Yurdakul, meclis sıralarından alkışlanan konuşmasında; “ Şimdi, bir doktor poliklinikte 100 hastaya bakıyor, bir hastaya sadece dört dakika ayırıyor; dört dakikada bir hastanın nasıl şikâyetini dinleyip nasıl muayenesini yapacak, nasıl tetkiklerini değerlendirecek? Tüm vatandaşlarımızın huzurunda Sayın Bakana soruyorum: Sayın Bakan, siz 92’nci hasta olarak çocuğunuzu veya ailenizi o doktora muayene ettirebilir misiniz?” dedi.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI TAŞERONA EMANET, YURDAKUL, AKP’Lİ BAKAN VE VEKİLLERE KENDİ SEÇİM VAATLERİNİ HATIRLATTI

Yurdakul, sık sık alkışlarla ve sataşmalarla kesilen konuşmasında Atanamayan Sağlıkçılara ve sağlık bakanlığının taşeron alımına su sözlerle değindi “Gelelim Sağlık Bakanlığının personel politikasına: Şu anda 1 milyona yaklaşık taşeron var değil mi? 2015 yılında bunun 140 bini Sağlık Bakanlığında. Geçen gün Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken Sağlık Bakanı ve müsteşarı benim elime 2016 yılındaki kadro planlamasını verdi ve aynen şunu ifade etti: “Ben, 2016 yılında 9.600 kadrolu sağlık personeli alacağım. 6.665 sözleşmeli alacağım ve 10 bin taşeron alacağım.” dedi, toplam 26 bin. Şimdi, buradan milletimizin huzurunda sizlere sormak istiyorum: Siz 7 Haziranda ve 1 Kasımda tüm vatandaşlarımıza şunu söylemediniz mi? “Taşeronlaşmayı sağlık alanında kaldıracağım, onlara kadro vereceğim.” demediniz mi? Yurdakul, konuşmasında “Taşeron sistemi derhal bırakılıp, Sağlık Bakanlığımıza alanında eğitim alan, donanımlı gençlerimize yani atanamayan 300 bin sağlık personeline kadro açılmalıdır” dedi.

SİGORTA ŞİRKETLERİ KAZANDI, YÖNETİCİLER KAZANDI, MİLLET VE SAĞLIK CAMİASI KAYBETTİ

Sağlıkta dönüşüm programının olumsuz sonuçlarını ve Sağlık Bakanlığının bugün geldiği durumu resmi verilerle eleştiren Yurdakul, Türk Milletinin ve sağlık çalışanlarının kaybeden olduğunu ifade ederek, bir yerde kaybeden varsa, kazanan da vardır diyerek sigorta şirketlerini, özel hastaneleri, Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerini ve CEO’ları işaret etti.

 

MHP, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMINI TAMAMEN KALDIRACAKTIR

Yurdakul, AKP’nin enkaza dönüştürdüğü, vatandaşın ve sağlık çalışanlarının kaybeden olduğu “Sağlıkta Dönüşüm Programını” MHP’nin tamamen ortadan kaldıracağını söyleyerek “Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak hem vatandaşlarımızı yani hastalarımızı hem sağlık personelimizi birlikte memnun eden, tedavi edici hizmetlerden ziyade koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik veren, eğitime ve AR-GE hizmetlerine önem veren ve alınacak her kararda ilgili tarafların onay ve görüşünü alan ideal bir sağlık politikası uygulayacağız. Böylece Türk Milletinin lehine olan ve sadece Türk Milletinin çıkarlarının korunduğu bir sağlık sistemi kurulmuş olacaktır” dedi.