Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Erdem: Antalya İpotek Edilerek Yatırım Yapılmaya Çalışılmakta

CHP Antalya İl Başkanı

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, Antalya Büyükşehir Belediyesinin talep ettiği borçlanma yetkisine “Antalya ipotek edilerek yatırım yapılmaya çalışılmakta” sözleriyle tepki verdi.

CHP’li Erdem yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

2017 yılı bütçesini Ağustos Ayı itibari ile denkleyemeyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel, yarın yapılacak olan meclis oturumunda 21. ve 21. maddelerde Antalya tarihinde bir ilke imza atmaya çalışıyor. Halka tahvil ihraç ederek uygun vadeli ve düşük faizli bir borçlanma yöntemini ne hikmetse hayata geçiremediği için şimdi de bu borçlanmayı kamu ve özel bankalardan sağlamak için güncel yüksek faiz ödemeyi de göze almış durumda. 200 Adet farklı boylarda otobüs ve iş makineleri alımı için İl Bank A.Ş’den borçlanamayınca, özel bankalardan borçlanabilmek için yetki istiyor. Ayrıca bu borçlanma için teminat göstermekte zorlandığı için İller Bankası gelirlerinden yüzde 40 üzerinde bir kesinti yapılabilmesinin önünü açacak yetki talebinde bulunuyor. Böylelikle zaten eski borçlanmalar nedeniyle teminat konusunda engelle karşılaşınca şimdi de belediyenin gelirlerinden kesinti yapılabilmesinin önünü açan bir yetki kararı istiyor.

Hiçbir tarihte Antalya Büyükşehir Belediyesi hiçbir şekilde finansal bir darboğaza girmemiştir. 2017 yılı bütçe açığı şimdiden yüzde 50’den fazladır. Bu borçlanma çılgın olarak tabir edilebilecek bir borçlanmadır. Toplam 383 milyon TL borç alabilme talep edilmektedir. Bu miktar borçlanmanın bugün ki faiz oranlarına göre yıllık maliyeti 65 milyon TL civarındadır. Büyükşehir Belediyesi gelirleri ile bu borcu ödeyebilmesi mümkün değildir.

CHP olarak halka hizmet için yapılacak yatırımlara ve kaynak yaratmaya her zaman destek vermeye hazırız. Ancak bu çılgın talebi akla ve mantığa uygun görmüyoruz. Bu talep belediyeyi iflasa götürecek çılgın bir taleptir.

2017 Yılı için 2 milyar 260 milyon liralık bütçe oluşturan ve 410 milyon lira borçlanmayı öngören Antalya Büyükşehir Belediyesi sade 7 ayda yaklaşık 600 milyon borçlanma yetkisi almış. Daha sonra tahvil ihracından vazgeçmiş. Şimdi de sadece 1 devam toplantısında 400 milyona yakın borçlanma yetkisi istemektedir.

Görüldüğü gibi Antalya ipotek edilerek yatırım yapılmaya çalışılmakta. Yapılamak istenen yatırımlar da maalesef kent gündemiyle yeterince paylaşılmadan, koruma-kullanma dengesi göz ardı edilerek yapılmaktadır.

Antalya bizim her şeyimiz. Sayın Türel’i buradan Antalya’yı sürüklemek istediği borç batağından dönmeye davet ediyoruz. Bu finans yönetimindeki acz Antalyalılara büyük zarar verecektir.