Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

Çölyak Hastalarının Beklediği Önerge TBMM’de Kabul Edildi

MHP MYK Üyesi ve

MHP MYK Üyesi ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul, MHP imzasıyla gündeme getirilen ve çölyak hastalarının sorunlarını içeren meclis araştırma önergelerinin TBMM’deki tüm parti gruplarının onayıyla kabul edildiğini ifade etti.

 

ÇÖLYAK HASTALARININ BEKLEDİĞİ ÖNERGE MHP’DEN GELDİ

Önceki gün meclis oturumunda nadir rastlanan bir durum gerçekleşerek tüm partilerin kabulü ile çölyak hastalığı hakkında bir meclis araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Milliyetçi Hareket Partisinin önerisiyle meclis genel kurulunda oylanan önerge hakkında konuşan MHP Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Selim Yurdakul; çölyak hastalığını anlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir devletiz. Çölyak hastalarımızın ve ailelerinin hayatını kolaylaştırmak için artık bir adım atmalıyız” dedi.

 

 

BİRKAÇ DÜZENLEME İLE ÇÖLYAK HASTALARININ HAYATI DEĞİŞİR

Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan Yurdakul; “Genetik bir hastalık olan çölyak, kimi zaman doğuştan kimi zaman da çevresel faktörlerin tetiklemesiyle ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Geleneksel beslenme alışkanlıklarımızdan çok olumsuz etkilenen çölyak hastalığının tek tedavisi, glutensiz gıdalar ile beslenmektir. Bu hastalığa sahip olmayan vatandaşlarımızın rahatlıkla tüketebildiği gluten içeren ekmek, gofret, makarna hatta çikolata bile çölyak hastalarında çok ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Peki ülkemiz bu konuda neler yapabilir? Küçük bir mevzuat değişikliği ile belli metrekarelerin üstündeki marketlerde “Glutensiz Yiyecek Reyonları” kurulması sağlanabilir. Glutensiz gıda üretimini teşvik etmek için vergilerde bir düzenleme yapılabilir. Biz, Milliyetçi Hareket Partisi olarak daha önce vermiş olduğumuz önergelerde ifade ettiğimiz gibi beslenme hassasiyetlerinde tüm Çölyak hastalarının yanındayız.” dedi.

 

 

BÜYÜK BİR ÜLKEYİZ

Glutensiz gıdaların yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde bulunduğunu ifade eden Yurdakul; “Biz büyük bir ülkeyiz, Antalya İbradı’dan veya Nevşehir’den Çölyak hastası bir çocuğumuza istediği bir çikolatayı sağlayamıyorsak veya makarnayı o kardeşimize ulaştıramıyorsak bu meseleyi çözüme kavuşturmalıyız.” dedi.

 

MECLİS TARİHİNDE NADİR ANLARDAN BİRİ

Türk Milletinin özlediği uzlaşma kültürüne güzel bir örnek teşkil eden Milliyetçi Hareket Partisinin önergesi, tüm partiler tarafından kabul edildi. MHP TBMM grubunun verdiği önergenin kabul edilmesiyle birlikte genetik bir rahatsızlık olan Çölyak hastalığı ve çölyak hastalarının hayatını kolaylaştıracak önlemlerin araştırılması için bir çalışma komisyonu kurulacak. 90 gün boyunca görevli olacak araştırma komisyonun Türkiye’de çölyak hastalarıyla, sağlık çalışanlarıyla ve gıda endüstrisi ile görüşmesi bekleniyor.