Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri
WhatsApp
Sosyal Medya

2016’ya Dikkat !

Bu haberin fotoğrafı yok

2015’de geçirdiğimiz 2 genel seçim ardından 2016 yılına tek başına iktidar arkasına gizlenmiş ekonomik sıkıntılarla girdik.

Tüm piyasalardaki daralma ve kaygı uçak krizinden sonra özellikle turizm sektöründe yaşanan daralmanın ve kaygının artmasına yol açtı.

Duruma turizm açısından baktığımızda 2014 yılında Rus pazarından ağırladığımız 4,5 milyon turistin 2015 yılında Rusya’daki ekonomik kriz ve Antalya bölgesinde artan yatak kapasitesi sebebiyle %28-30 bandında bir küçülmeye sebep olduğunu görmekteyiz.

Turizm sektörünün öncülerinin 2016 yılında Rus turist sayısının 750 bin ile 1 milyon kişi arasında olacağı öngörüsü, 2016’nın hiç de kolay geçmeyeceğini gösteriyor. Ortaya çıkan ve şu günlerde tam anlamıyla hissetmediğimiz bu büyük açık üzerimize kasırga gibi geliyor.

Açılışına 57 gün gibi kısa bir zaman kalan expo2016’nın pazarda oluşan bu büyük açığı kapatacağı beklentisi şöyle dursun, 197 ülkeye yapılan davete 28 ülkeden olumlu cevap geldiği gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda durum hiç de iç açıcı değil. Açılışa çok kısa bir süre kalmasına rağmen ne Türkiye kamuoyunda ne de Antalya kamuoyunda yaklaşan expo2016 heyecanı görünmüyor. Reklam ve tanıtım çalışmalarının yetersizliği expo2016 beklentisini her geçen gün daha da zayıflatıyor.

Geriye kalan kısa sürede expo2016’ya gerekli reklam ve tanıtım desteği verilmeli. Yurtdışında tanıtım çalışmaları arttırılmalı. 81 vilayetimiz ve tüm ilçe belediyeleri expo2016’nın yurtiçindeki tanıtımına dâhil edilmelidir. Turizmciler ve turizm çalışanlarını kapsayacak ekonomik tedbirler planlanıp uygulamaya geçirilmelidir. Zaman geçiyor, önümüzdeki süreç iyi kullanılmazsa 2016 yılının çok ağır kayıplarla geçmesi kaçınılmaz olacak.